Jak na věc


bojínek

Užitková, i život znepříjemňující rostlina

    Dnes se s ním setkáme v mnoha oblastech na celém světě – např. v severozápadní Africe a západní Sibiři, ve Střední Asii, Korei a Japonsku, na Novém Zélandu, na Havajských ostrovech,v celé Severní Americe včetně Grónska a jinde.
    Maxík je krásné maličké štěňátko – tuším, že se u nás dlouho neohřeje, protože o takové pejsky je veliký zájem. Musím jen podotknout, že se může jednat o zatoulaného pejska, čili pátráme v prvé řadě po majiteli!! Byl nalezen na cestě mikulovské aleje, neumím si představit, že by tak milého tvora někdo dokázal vyhodit z auta a ujet….
    Vegetativní orgány:Stéblo: Tenké, tuhé, vystoupavé, na bázi cibulkatě ztlustlé.List: Čepele šedozelené až zelené, na okrajích poněkud drsné. Listové pochvy hladké, oblé, poněkud nadmuté. Jazýček špičatý.
    Bojínek luční je tradiční součástí kulturních trávníků, luk a pastvin a významná pícnina, která představuje jeden z nejstarších druhů šlechtěných trav, které v naší republice pěstujeme.


         Přišel MAX, odešel BOJÍNEK

    Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří téměř na všech stanovištích. Najdeme ji nejen na loukách a pastvinách, ale i ve vyšších trávnících, na okrajích lesů na mezích. Pokud si může vybrat, volí raději mírně vlhké stanoviště a těžší výživné půdy. Daří se mu jak v nižších polohách, tak i v podhůří.
    Zcela přírodní seno, bez umělých konzervantů, je sušeno na slunci, tím si udržuje všechny vůně a vlastnosti. Toto jej dělá jedním z nejzdravějších a nejchutnějších sen pro zvířata.
    Bojínek nejenže poskytuje kvalitní krmivo pro hospodářská zvířata, ale je také velmi nenáročný na pěstování a velmi odolný – snáší velmi vysoké mrazy i dlouho ležící sníh.
    Velmi kvalitní seno Timothy Hay Cunipic z bojínku lučního se vyznačuje výbornou chutí a vůní. Bojínek luční bohatý na živiny a vlákninu obsahuje více křemičitanů, které napomáhají obrušování zubů.
    Velmi kvalitní seno Timothy Hay Cunipic z bojínku lučního se vyznačuje výbornou chutí a vůní. Bojínek luční bohatý na živiny a vlákninu obsahuje více křemičitanů, které napomáhají obrušování zubů (i stoliček), nízký obsah vápníku (předchází potížím s močovým ústrojím) a potřebné množství vlákniny (pomáhá trávení, prevence obesity).


bojínek luční (Phleum pratense)

    Generativní orgány:Květenství: Lichoklas úzce válcovitý, 1–10 cm dlouhý, velmi hustý, plevy krátce osinkaté, pluchy bez osin.Termín květu: VI–VIIIPlod: Obilka vejčitého tvaru, bělavá až béžová s lesklým povrchem.Délka obilky: 1,4–2 mmŠířka obilky: 0,6–1 mmHTS 0,4–0,59 gPočet obilek v 1 g = 2500
    Význam a biologické vlastnosti:Bojínek hlíznatý je blízce příbuzný druh bojínku lučního, od kterého se odlišuje obtížně. Je suchomilnější. Okrajově se šlechtí pro nezemědělské využití. Vytváří nízký hustý drn odolný vůči sešlapávání. V zimě si udržuje zelenou barvu listů, zahajuje růst brzy na jaře. Odrůdy jsou určeny zejména pro hřišťové trávníky se zimním provozem.


BOJÍNEK HLÍZNATÝ (Phleum bertolonii DC.)

    Bojínek je jedním z pejsků, které jsem „zdědila“ ještě po předchozích nájemcích útulku. Tehdy byl bezejmenný a jméno Bojínek dostal právě proto, jak byl bojácný. Nechtěl ani žrát když se na něj někdo díval, utíkal se schovat do boudičky, takový maličký poserka, prostě Bojas :). Dnes jsem se s ním loučila tak nějak víc, než s jinými pejsky….přisrostl mi k srdci, oblíbenec, takové zlatíčko, které si spíš adoptovalo mne.  Jenže útulek není domov, říkávám často. Zájem o něj projevilo o.s. HAFO naděje, no a protože jde konkrétně o „naši“ Lenku, které bezvýhradně důvěřuji, probraly jsme jeho další osud ze všech stran a já jí toho chlupáče svěřila. Bojínek podstoupí kastraci, bude „zkulturněn“ v kadeřnickém salónu a dále nabízen k adopci na Lenčiných stránkách. Už zřejmě nebude platit můj výraz – on je tak škaredý, až je krásný – sledujte jeho proměnu a padne-li Vám do oka…. Přimlouvám se za něj, je to fakt báječný pes!!!

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00