Jak na věc


biskupský chlebíček vanočni cukroví

Biskupský beránek postup přípravy receptu:

    Vznik olomoucké rezidence souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. V roce 1141 sem biskup natrvalo přesídlil spolu s dvanácti kanovníky. Architektura rezidence neměla v českých zemích 12. století obdoby. Biskupův palác byla patrová stavba obdélníkového půdorysu. Přízemí sloužilo jako hospodářská budova. První poschodí, které je nyní součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea, sloužilo jako soukromá rezidence. Původní podlaha byla níže než lávka, po níž prochází návštěvníci. Lávka totiž spočívá na gotické klenbě, která byla na místě zbořeného románského paláce vztyčena při stavbě křížové chodby ve 14. století.
     Hodnoty jsou vztaženy na jednu porci. DDD (doporučená denní dávka) je založena na průměrných hodnotách pro dospělého člověka o váze 70kg z vyhlášky č. 225/2008 Sb.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Suroviny Čokoláda na vaření, Máslo čerstvé, Mouka pšeničná hladká T 650, Tuk Hera jedlý mají zadané pouze základní hodnoty. Výpočty nutriční tabulky, nemusí souhlasit se skutečností.
    V  roce 2015 je ve spolupráci s Biskupstvím litoměřickým v diecézním domě vybudován minipivovar a restaurace, které se provozují pod názvem Biskupský pivovar U sv. Štěpána.


Biskupský pivovar U sv. Štěpána

    Dokladem vyspělosti románského umění a vytříbeného vkusu Jindřicha Zdíka jsou románská okna, která osvětlovala biskupovu rezidenci. Jedná se o tzv. sdružená okna vytesaná z měkkého vápence - spongilitu, který umožnil vytvoření bohaté ornamentální výzdoby. Styl této skvělé sochařské práce připomínající plastickou krajku nasvědčuje tomu, že na výzdobě pracovali specializovaní kameníci z oblasti Porýní. Okna se původně uzavírala okenicemi. Ani jedinečný románský areál, ani společný život kanovníků se však po smrti biskupa Zdíka v roce 1150 dlouho neudržel. Po několika požárech byly původní budovy zbořeny a na jejich místě byla postavena dnešní křížová chodba.
    Mírně nahřáté máslo utřeme s moučkovým cukrem. Přidáme jedno po druhém vejce a znovu důkladně utřeme. Pak zlehka vmícháme směs prosáté mouky, rozinek, proslazeného ovoce (rozinky a ovoce můžeme nejdříve zvlhčit trochou rumu), prášku do pečiva, citronové kůry a soli.
     Z bílků ušleháme pevný sníh. V míse utřeme vejce, moučkový cukr, Heru a máslo. Potom přisypeme mouku s práškem do pečiva, mleté ořechy, rozinky namočené v rumu a nastrouhanou čokoládu. Vše důkladně promícháme, nejlépe elektrickým hnětačem. Nakonec zlehka vmícháme ušlehaný sníh.
    Toto dílo si klade za cíl navázat na tradici pivovarnictví v církevních domech, která sahá již do desátého století po Kristu, kdy se datuje první písemná zpráva o klášterním pivovaru v Čechách. Restaurace v Biskupském pivovaru, která je výhradně nekuřácká, nabízí svou pohostinnost také klientům hostelu U sv. Štěpána, kteří rovněž mohou využít i nabídek snídaní a dalších možností stravování.


Milujivareni.cz - Recepty, online kuchařka, škola vaření

    Románský biskupský palác tvoří jeden turisticky atraktivní celek s Arcidiecézním muzeem od září roku 2006. Projít bezbariérově z bývalého kapitulního děkanství do křížové chodby a románského paláce je přitom možné poprvé v tisíciletých dějinách paláce. Při rozsáhlé rekonstrukci objektu totiž vznikly nové výstavní sály (Nové sklepení a Nová síň), díky kterým návštěvníci projdou ze suterénů purkrabství přímo do křížové chodby románského biskupského paláce. Prohlídka kompletního Arcidiecézního muzea včetně paláce však je z technických důvodů možná pouze během letní turistické sezony, od 1. dubna do 30. září. V jiném termínu pouze po předchozí dohodě. Románský biskupský palác totiž na rozdíl od výstavních sálů není vytápěný.
    Adresa:Muzejní 1, 659 37, Brnotel.: +420 533 435 282 Virtuální prohlídka Otevírací doba a vstupné Objekt na mapěZ bezpečnostních důvodů není povolen vstup s kočárkem do expozic
    Tento různorodý soubor budov obestupující ze tří stran parkově upravené nádvoří, se rozkládá v historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla. Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Z nejstarší stavební etapy je dochována hranolová věž a budova s částečně obnaženým režným cihlovým zdivem a úzkými lomenými a obdélníkovými okny. Pozdně gotická je kaple v druhém patře věže, na jejichž stěnách jsou výjevy ze života svatých. Pro renesanční fázi je výmluvné podloubí a jednopatrová arkádová lodžie.


Silvestrovské pohoštění trochu jinak - připravte si crostini!

    Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora.
    Z bílků ušleháme pevný sníh. V míse utřeme vejce, moučkový cukr, Heru a máslo. Potom přisypeme mouku s práškem do pečiva, mleté ořechy, rozinky namočené v rumu a nastrouhanou čokoládu. Vše důkladně promícháme, nejlépe elektrickým hnětačem. Nakonec zlehka vmícháme ušlehaný sníh.
    Jindřich Zdík je pokládán za syna kronikáře Kosmy. Díky svému vzdělání a také častým stykům s vlivnými kruhy v zahraničí získal široký kulturní i politický přehled, který mu umožnil uskutečnit mnohé odvážné plány, například uvedení premonstrátského řádu do českých zemí nebo pokus o reformu moravské církve. Biskup Zdík však nebyl jen politik a reformátor, ale také milovník umění. Ze zahraničních cest si přiváděl mnohé vynikající sochaře, kameníky nebo iluminátory, kteří pro něj v Olomouci vytvářeli obdivuhodná díla.


Přidej ji jako první a odměna je tvoje.

    Románský biskupský palác se řadí mezi nejvýznamnější vrcholně románské obytné stavby v Evropě. Vžité pojmenování Přemyslovský palác vzniklo díky domněnce, že se jednalo o sídlo olomouckých údělných knížat z dynastie Přemyslovců. Dnes však již víme, že tzv. Přemyslovský palác byl ve skutečnosti rezidencí olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století.
    Těsto naplníme do vymazané a vysypané formy na biskupský chlebíček a povrch uhladíme. Formu s těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180 – 200 °C a pečeme asi 40 minut.
    Veškeré suroviny smíchat dohromady, přidat sníh z bílků, který jsme si předem připravily. Do vymazané a vysypané formy na chlebíček nebo srnčí hřbet a pečeme na 180 stupňů, vychladlé polijeme čokoládou.


Vývoj pěstování jedlých a léčivých hub ve světě

    (minipivovar s restaurací) se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích. Tato budova byla postavena již v roce 1858, jako původní sídlo institutu pro hluchoněmé. V roce 1925 získal objekt podobu, kterou si pak uchoval řadu desetiletí. Po druhé světové válce sloužila budova kněžskému semináři litoměřické diecéze, který se nakonec přesunul Olomouce. Od roku 2002 je budova využívána jako diecézní dům a sídlo pastoračního centra a centra pro mládež. Společnost In Principio s.r.o. provozuje v diecézním domě ubytovací služby od roku 2010. Jedná se o ubytování hostelového i hotelového typu s kapacitou až 160 lůžek na pokojích několika kategorií od apartmánů až po jednoduše zařízené pokoje.


Forma na pečení – obdélníková, 22 cm - Fissler

    Gotická křížová chodba vznikla ve 14. století jako dostavba pravděpodobně vyhořelého románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka. Zdobí jej deset fresek z přelomu 15. a 16. století. Patří k nejvzácnějším dílům svého druhu na Moravě. Na severní straně ambitu je vyobrazen Poslední soud, Zvěstování Panně Marii, Klanění pastýřů a Klanění tří králů. Právě Klanění tří králů je pravděpodobně prací hlavního mistra, který zřejmě vyšel z okruhu dílny augšpurského malíře Ulricha Apta. Na fresce asi z roku 1510 je patrný vliv díla Albrechta Dürera. Na protější stěně severní strany ambitu je pak mezi okny vyobrazení dvou donátorů. Východní stranu ambitu zdobí fresky představující Ukřižování, Oplakávání, Zmrtvýchvstání a Bolestného Krista. Fresky na východní straně zůstávají návštěvníkům skryty, neboť prostor sousedí s chrámem sv. Václava a využívá jej olomoucká kapitula. K ambitu jsou přistavěny také dvě kaple. Snad již ve 13. století to byla kaple sv. Anny a o dvě století později kaple sv. Jana

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00