Jak na věc


bastlení elektronika schémata

Nářadí (měřáky, bastlení, dílna)

    Kódový zámek s PIC 16F628A, s LCD displejem 2x 16 znaků a maticovou klávesnicí, podporuje šestimístné heslo, tj. milion možných hesel. Program pro mikroprocesor je volně ke stažení.
    Jednoduchý stabilizovaný zdroj 24V s monolitickým stabilizátorem L200. Zapojení zdroje vychází z doporučeného katalogového zapojení, které je uvedeno v datasheetu k L200.
    Jedná se o zařízení, které po stisku tlačítka přes mikroprocesor 12F629 simuluje stisk několika kláves na modulu elektroniky z PC klávesnice. Sice elegantnější by bylo napsat program pro celkovou simulaci klávesnice, ale implementace USB rozhraní do této řady mikroprocesorů není zrovna nejjednodušší.
    Od šroubováku po logický analyzátor. V této kategorii najdete vše, co budete potřebovat při opravách, bastlení a vývoji elektroniky. Zařazujeme také praktické pomůcky pro kutily.


Jak vybrat správnou florbalovou hůl?

    Pokud řežete dřevo na stolní pile každou chvíli musíte odečítat a přičítat tloušťku materiálu. Proto umí stolaři tak dobře počítat;) No a taky se v tom nejčastěji udělá chyba. Aby nebylo třeba tuhle tloušťku počítat existuje skvělé „udělátko“ Kerfmaker krásně udělané z hliníku. Ovšem tedy bratru za 73 USD. Funkce vysvětlena pod linkem na jejich stránky.
    Jednoduché zapojení pro řízení krokového motoru procesorem PIC 16F84, pro ovládání si vystačí se dvěma vstupy - krokování a směr otáčení. Software pro mikroprocesor je volně ke stažení.
    Jak nejjednodušeji vyrobit dřevěný šuplík ? Tohle je ta správná metoda a přitom tak geniálně jednoduchá…;) Samozřejmě jde to i mnohem složitěji;)
    Zatím posledním výsledkem mého bastlení je výkonná LED blikačka a světlo na kolo se čtyřmi režimy svícení a s pamětí posledního zvoleného režimu. Blikačka je osazena LED diodou Cree XR-E R2 nebo podobným typem LED a tomu odpovídá i její světelný výkon!
    Najít vhodný vývojový kit pro výuku programování nemusí být zrovna jednoduché. Olimex vyvíjí vlastní výukový kit, který by měl být pro začátek učení s progromováním naprosto dostatečný – EduBoard. Zobrazit více na Chiptron


Vyberte si to pravé střešní okno

    Druhý ročník výstavy nejrůznějších výrobků a zařízení od kutilů a bastlířů Maker Faire Prague se uskuteční 1. a 2. června opět na pražském výstavišti v Holešovicích. Zobrazit více na Chiptron
    Každopádně, když srovnám dnešní „mechaniky“, které se za pomoci arduin a jiných programovatelných platforem, snaží hrát na nějaký hudební nástroj, říkám si jak hluboko jsme klesli…
    Hoblice – neboli pracovní stolařský stůl, může mít spoustu podob. Některé jsou praktičtější než jiné a některé jsou praktické a současně jsou to krásné kousky nábytku. Dokonale řemeslně zpracované.
    V tomto článku je popsán časovač s obvodem NE555, s nastavitelným časem sepnutí výstupu a s optickým oddělením vstupu. Po přivedení impulsu na vstup se spustí časovač, sepne výstup, a po uplynutí nastaveného času opět výstup rozepne. Čas sepnutí výstupu se nastavuje trimrem.
    LED solární světýlka na zahradu. V článku je popsaná náhrada elektroniky původních světýlek elektronikou s čipem 5252F (QX5252F). Lze si nastavit proud vysoce svítivé LED od 3 do 300 mA. Úplně jednoduché zapojení.


Elektronika bastlení - Elektronika - Poraď.cz

    Pořádná meteostanice potřebuje více typů čidel než jen teplotu, vlhkost a tlak. Na githubu se nachází český návod, jak zkonstruovat zařízení pro měření rychlosti a směru větru s IoT platformou BigClown. Zobrazit více na Chiptron
    Jsem rád, že jste našli cestu k těmto stránkám zabývajícím se elektronikou a vším co k tomu patří.Postupem času zde najdete různé tipy,triky a hlavně schémata na různé věcičky pro práci a zábavu.
    LED světlo pro garáž je obdobou Coming Home světla, funkce známé z moderních aut. Slouží pro přisvícení na zamykání garáže a posbírání tašek v místě, kam skoro nedosvítí pouliční lampa.
    Další konstrukcí v sekci Bastlení je běžící světelná šipka. Jak vyplývá z názvu, jedná se o šipku z LED diod řízenou procesorem PIC 16F84, u které se postupně rozsvěcejí LED diody ve směru šipky. Software umožňuje volbu dvou režimů. Tato konstrukce je vhodná i pro začátečníky.
    Bastlířův blok - patice pro PIC 10F200, 12F629, 12F675 a 16F628A k programátoru PicKit2, obvod pro reset mikroprocesoru PIC, zdroj proudu pro LED diody ...


Banán – skvělé ovoce ve zdraví i v...

    Periodický časovač s PIC 16F628A slouží k periodickému zapínání a vypínání připojeného spotřebiče nebo obvodu. Doba zapnutí a vypnutí je pevně daná, nemusí být stejná, a lze ji nadefinovat při programování. Pokud již původní časy zapnutí a vypnutí nebudou vyhovovat, lze procesor znovu přeprogramovat.
    V sekci Bastlení naleznete pár návodů na zajímavé konstrukce. Kromě toho zde najdete nápady a náměty, u kterých je prostor k dalším úpravám. Bastlení přece není jen o bezhlavém sestavování obvodů podle plánku, ale také o vylepšování původních konstrukcí, vlastní iniciativě a vymýšlení. To je to správné bastlení.
    Objednáte si teplotní čidlo DS18B20, po týdnech čekání přijde ta slavná chvíle, kdy čidlo zapojíte a …. nic … Kde je chyba? Vaše zapojení? Špatný kontakt na desce? Chyba v kódu? Zobrazit více na Chiptron
    Jednak se jednoduše dá programovat, neb jí řídí arduino, ale umí se naučit pohyb jen tím že ji „taháte“ z bodu do bodu. Ideální na opakování rutinních činností;)
    Berte to tak, že spoustu věcí se ještě pořád dělalo „kovářsky“, strojní opakovatelnost výroby zdaleka nebyla skvělá, v nejlepším případě průměrná.


Maker Faire Prague 2019 – 1. a 2. června

    Počítadlo elektronických impulsů s PIC 16F84, D147D a HD-M514 RD. K dispozici je několik verzí softwaru pro mikroprocesor, od jednoduchých až po konfigurovatelné počítadla. Všechny jsou volně ke stažení.
    Na pořádnou zrcadlovku někteří nedají dopustit. Pokud ale jde o její rozšiřitelnost, není to občas žádná legrace. Tak například, když chcete opakovaně fotit po uplynutí nastavené doby, musíte to udělat buďto ručně, nebo si musíte koupit (často drahé) originální intervalometry. Zobrazit více na Arduino
    Přední světlo na kolo s bílou výkonovou LED Cree XR-E Q5, Luxeon Star nebo Rebel, SSC (Seoul), Osram a podobných. Světlo je napájeno čtyřmi NiMH bateriemi typu AA a má výbornou stabilizaci proudu LED diodou.
    Někdy si říkám, jestli se lidstvo vážně vyvíjí. Občas mám pocit, že ne a že se vyvíjí jen nějaký konkrétní úzce specifický obor. Na úkor ostatních, které tak nějak atrofují. A když kouknu na některé historické „vychytávky“ jsem o tom skoro přesvědčený.


PROGRAMOVÁNÍ BEZ PSANÍ KÓDU – OD ARDUINA A RASPBERRY PI

    USB HID (Human Interface Device) je rozšířená funkce některých Arduino desek. Tato vlastnosti nám dovoluje nastavit Arduino tak, aby se chovalo v počítači jako připojená USB klávesnice či myš. Mezi podporovaná Arduina patří například desky s čipem Atmega32U4, tedy Arduino Leonardo, Micro či Pro Micro, anebo také Arduino Due. Zobrazit více na Arduino Návody
    Blinkry na kolo. Doplněk osvětlení jízdního kola. V článku je popsána celá konstrukce blinkrů a včetně popisu kompletní elektrické výzbroje kola, na kterém byly blinkry instalovány.
    Arduino Digit Shield je rozšiřovací modul pro desky formátu Arduino Uno. Tento shield obsahuje čtyřznakový sedmisegmentový displej s řadičem pro jednoduché zobrazování. Každý ze čtyř znaků obsahuje kromě sedmi segmentů také desetinnou tečku, díky čemuž můžeme zobrazovat nejen celá, ale i desetinná čísla. Na shieldu se pak nachází ještě resetovací tlačítko pro reset Arduina. Zobrazit více na Arduino Návody
    Vánoce (jsou) by měly být svátky klidu a pohody. Znáte relaxační videa? Zde najdete relaxační videa pro bastlíře a kutily, které jsem osobně vybral. Zobrazit více na Chiptron
    Ať si vyberete kteroukoliv zde uvedenou konstrukci, přeji vám hodně zdaru při stavbě. A nezapomeňte občas navštívit tyto stránky, neboť další konstrukce zde v sekci Bastlení budou přibývat.


Vývojář pro českou bezdrátovou platformu IQRF

    Do nedávna jsem si myslel, že jedno z mála vážně dobrých řešení pro spoje, je Domino od Festoolu . A nebýt té poněkud šílené ceny, vážně bych o něm uvažoval. Bohužel pro mé amatérské a občasné použití by se nikdy nezaplatilo. Ale tohle řešení mě nadchlo!;)
    Ano, právě dnes v 8:41:31 před jednenácti lety jsem založil stránku chiptron(wz.cz). Nejsou to kulatiny, ale i přesto se s vámi chci podělit, co se za poslední rok událo. Co se stalo za prvních deset let si můžete přečíst zde. V článku naleznete první loga, bannery, vzhled stránek. Zobrazit více na Chiptron
    Tak třeba „hrací skříně“ v podstatě takové „juke boxy“ první republiky. Asi by se dalo říct „hi-tech“ mechanika, které asi nebylo mnoho.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00