Jak na věc


běžecký trenažér kettler track performance

V sobotu 31.3. Otevřeno od 9:00 - 11:30

    Běžecké závody přibývají jak houby po dešti. Organizátoři si libují, jak jim pěkně rostou startovní pole, ale to v sobě nese i zvýšené riziko v počtu nezkušených běžců. Velká očekávání, velké těšení, malá zkušenost, to vše v sobě skrývá nebezpečí, které může první dojem z běžeckého závodu zkazit a může pokazit i radost z běhu, těm co běží poprvé, těm, co jsou „starým běžeckými harcovníky, ale i organizátorům.
    Nic nevymýšlejte, neperte se sami se sebou. Běh je o uvolněnosti, o přirozeném vyjádření radosti ze života a tak by také váš běh měl působit na ty, co vás uvidí běžet – čistá radost. Běhejte proto s radostí, pro radost a to ostatní, proč jste se rozhodli běhat, přiběhne samo.
    Dosáhnu rychlejších – lepších výsledků, když si budu pořádně nakládat, nebo když půjdu do tréninku s rozumem? Jak to udělat, abych si získanou výkonnost udržel dlouhodobě, abych se stále zlepšoval, abych nestagnoval, nebo se dokonce probůh nezhoršoval? To jsou otázky, které si klade každý, ať běhá nebo provozuje jiný sport skutečně jako sport nebo jen tak, pro radost. Každý se chceme zlepšovat, každý se chceme dlouhodobě cítit dobře. No jo, ale jak to udělat, aby tomu tak bylo?


Běžecká poradnaBěhání na sněhu a ledu

    Déle než rok se vede diskuze, jestli běhat v klasických běžeckých botách, rozuměj s tlumícími prvky, vyšším rozdílem mezi patou a špičkou … nebo je vyměnit za boty minimalistické až žádné, a běhat tak, jako před pár stovkami let – bosí. Nebuďme jak páter Koniáš (svatá inkvizice), ti, co pálili čarodějnice …, tedy nechovejme se tak, že konečně na to svět přišel, jen tohle je to pravé a tomu starému je odzvoněno, tak šup s tím do popelnice, šup s tím do muzea, šup s tím na hranici. Snadno by se mohlo stát, že za deset let napíše někdo novou knihu a znovu objevíme zatracené.
    Běháme a sportujeme většinou pro zlepšení fyzické kondice, abychom zhubli, pro zdraví, pohříchu se ale nejméně zajímáme o to, jaký je náš zdravotní stav. Bojíme se podívat pravdě do očí? Bojíme se, že by nám lékař naše úmysly rozmluvil či dokonce zakázal? Proč podceňujeme „zdánlivě banální nemoci jako jsou nachlazení a chřipka? Čemu se vystavujeme? Co nám řeknou výsledky preventivně zdravotní prohlídky? Co nám řeknou výsledky zjištění naší aktuální kondice?
    Od vydání článku Běžecký styl od hlavy k patě uběhly více jak tři měsíce. Za ty tři měsíce jsem radil se správným stylem dalším lidem a u každého jsem si ověřil, že co člověk, to jiný oříšek, někdy taky pořádný OŘECH. Protože jaro už klepe na dveře, vykvetly jeho první poslové, prostě dostavila se Jarní radost, tak vyběhla i Dana a já pojal úmysl vám na jejích chybách zase připomenout pár základních pouček správného běžeckého stylu. To jsem si naběh´.


Běžecký tréninkIntenzita, náročnost, rychlost běhu, zátěž

    Každý nový rok pro nás znamená nové plány, nové cíle, prostě těšení se na to, co bude, co nám ten nový rok přinese. Běžci jsou takoví divníbrouci“, stojí nohama pevně na zemi a přitom se neustále vznáší kdesi v oblacích, o to víc by měli zvažovat, do čeho se pustí, jak se na to připraví …
    Ono by to asi lépe znělo běžcův rok, ale to by se mohly cítit upozaďovány běžkyně, takže to bude běžecký rok. Ono je to v podstatě jedno, stejně budeme pořád běhat všichni, tedy mladí, staří, ženy, muži, když na to přijde, tak i děti či kmeti. Prostě ať si běhá kdo chce, kam chce… Běžecký rok je seriál o tom, jak běhat, jak běhat celý rok, jak se připravovat v období, kdy se člověk nechystá na závody. Nebude to jen o tréninku, ale bude to takový, alespoň se o to pokusím, lexikon, kde se budete moci dočíst či shlédnout informace, které by měl každý, kdo se pustí vážně do běhání, vědět a znát.


Běžecká poradnaDo maratonu zbývá poslední den. Čas na to si zopakovat ctyřicet dva a jeden krok k běžecké nesmrtelnosti

    Tak jsme zase po týdnu nazuli botky běhací. Chtěl jsem si vyzkoušet, jak se běhá v nových Glidech, toho jména adidas Snova Glide 3M, vyzkoušet si celý nový běžecký set adidasu pro jaro 2011. Bohužel jsem byl připraven o ten nejhezčí kousek – běžeckou (neskutečně lehkou) bundu. Daně se moc zalíbila. O setu bude samostatný článek, neboť během běhu se odehrálo několik příhod, které si zaslouží publikování, protože vám mohou, tak jako Daně, doplnit znalosti o správném běžeckém stylu.
    Vidím, na základě komentáře k článku Jak Peggy objevila tepovku, že musím osvětlit vazbu mezi tepovou frekvencí, tvorbou laktátu (kyseliny mléčné) a aerobním prahem. Aby bylo jasno :), a zbytečně jste se do těch termínů při čtení různých článků od různých autorů nezamotávali.
    Podívám-li se do historie článků uveřejněných na Běžecké škole během dvou a půl roku její činnosti, tak v četnosti přečtení jasně dominují ty, týkající se bolestí, respektive zranění:
    Vím, že asi nepatříte k těm, kteří by uvažovali o zimním běžeckém soustředění někde v teplých krajích a vyšších nadmořských výškách, třeba v Keni nebo v Jihoafrické republice či kdekoliv jinde, ale pokud by vás to jen trošku napadlo, tak věřte, že by to nebyl zrovna dobrý nápad. Pokud byste chtěli jet do těchto pro nás exotických zemí za turistikou, je to v pohodě, ale jinak si dost koledujete.


Běžecký pás inSPORTline Aluvis - 2. jakost

    Volkswagen Maraton Praha je již, i když jen krátce, minulostí. Každopádně ale mnohým z vás zůstanou zážitky v něm prožité dlouho v hlavě, některým i v nohách, pokud si teď řeknete: „Cíl splněn, teď si mohu užívat zaslouženého odpočinku. :) Odpočinek si určitě zasloužíte, ale ještě týden byste se měli alespoň obden nějak hýbat, abyste odplavili z těla laktát a nezpůsobili svému tělu šok z nečinnosti. Pak by také byla škoda zahodit všechnu tu energii a snahu, kterou jste do přípravy vložili a nechat ji ležet ladem. Jak tedy dál?
    Nové pohledy na sportovní výživu by se daly přirovnat k novým pohledům na to, v čem běhat. Do nedávna (ale na BSMŠ jsme článek o významu bílkovin přinesli už loni) byla úloha bílkovin a tuků ve sportovní výživě silně podceňována ve prospěch sacharidů. Dalo by se bez nadsázky říci, že se stalo přímo dogmatem: jezte sacharidy, je to zdravé a dodá vám to energii pro váš výkon, ovšem zapomnělo se na to, že po stránce fungování těla si jen se sacharidy nevystačíme.
    Poskytnout tělu pauzu – čas na regeneraci, je kolikrát důležitější než tvrdý trénink. Je to obzvláště důležité po dlouhé běžecké sezóně – trvá prakticky 10 měsíců, či po těžkém závodě. Pokud chcete zlepšovat svou fyzickou výkonnost, tak bez vhodně zařazovaných pauz v tréninku – po závodech, nikdy nedosáhnete výsledků, na něž skutečně fyzicky i mentálně máte!


Běžecký tréninkJak dlouho trvá, než se po závodě zcela zotavíte

    Znáte to, sotva jste si zašněrovali běžecké boty, myšlenkami už jste zase na gauči. Něco v hlavě vám prostě říká: „Dneska není zrovna můj den“. Jestli je tohle i váš případ, vyzkoušejte samomluvu.
    Doba dovolených se blíží, spousta z vás se chystá, že vyjedete na dovolenou k moři. Před vámi se rozprostře dlouhá písečná pláž a vy se už nemůžete dočkat rána, kdy přijde východ slunce a vy se rozeběhnete po písku pláže s racky o závod, abyste si dali svých 5, 10, 15, 20 kilometrů. Vypadá to opravdu lákavě, ale pozor. Stejně tak jako když si obujete poprvé na nohy pětiprstky či minimalistickou obuv, měli byste své nadšení mírnit!
    Dnes to bude taková převážně nevážné laškování se slovíčky, ale co taky dělat jiného v den, kdy většina zamilovaných slaví Valentýna. Mnohým se může zdát, že tohle snad ani do Běžeckého roku nepatří, ale ono to tam patří daleko víc, než si myslíme. Vždyť všichni milujeme, a taky milujeme běh a běhání a pohyb vůbec a Valentýn je přeci svátek zamilovaných, tak proč ho neoslavit během?


Běžecký pás inSPORTline Gilavar

    Mohlo by se zdát, že psát o regeneraci, když probíhá léto a období dovolených, je mimo mísu, ale co si budeme povídat, většina Čechů se z dovolené nevrací odpočatá, ale ve stavu, kdy by dovolenou potřebovali. To je více než výmluvný důvod k tomu, abychom právě v tomto čase vydali článek o regeneraci.
    Málokterý závod dokáže tak přitahovat běžce jako Běchovice. V osmdesátých letech minulého století to vypadalo ve vlacích a autobusech mířících do Běchovic, jako by se tam stěhovala půlka národa. Pravda, dnes to tak žhavé není, ale i tak popularita jednoho z nejstarších běžeckých závodů u nás, starší je jen Praha – Brandýs, začíná zase stoupat.
    Běhání v čerstvém sněhu, udupaném sněhu či na ledovce má svá specifika. Taktéž běhání v zimě a mrazu má svá pravidla. Z těchto pak lze odvodit určité zásady, které bychom měli dodržovat a ctít, pokud chceme, aby to bylo naší běžecké formě, naší kondici a našemu zdraví prospěšné. Jak tedy běhat za těchto podmínek, abychom si to užili a ve zdraví to přežili, o tom je tento článek.


Běžecký pás inSPORTline inCondi T70i II

    Imunita, slovo, které nás provází celý život. Když se člověk podívá do různých zdravotnických studií, imunitou v nich se to jen hemží. Člověk se skoro diví, když si přečte, co na něj všude útočí, co jej oslabuje, že tu ještě vůbec je. Pravdou taky je, že si o tom všem lidi spíše čtou, než by pro posílení imunity něco aktivního dělali. Nakonec proč taky, když si stačí dojít do lékárny a tam si koupit nějaký ten zaručený prostředek, který v nás zabije vše …, bohužel už se pak nikde nepíše, že to zabíjí i nás, protože pasivní způsob ochrany nikoho neposílí, tím spíš naší imunitu.
    Na chvíli zapomeneme na zimu, prostě budeme dělat, že není, budeme ji ignorovat a tak jí neumožníme zasahovat do našeho života. Jak? Jednoduše – budeme myslet na jaro a na léto, na všechno, co na nás v těchto ročních obdobích čeká, hodíme si na papír běžecký plán, abychom obkroužili všechny závody, co nás lákají a nejspíše zjistíme, že bychom potřebovali k tomu pemzu dní, které máme k dispozici, ještě tak všechno dvakrát a to tím spíš, že bychom taky měli natrénovat:


Dětská kola Superior FLY 20 a 24 SKLADEM!!

    Tohle všechno jste v přípravě a při vlastním absolvování Hervis ½maratonu Praha prožili: odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii a spokojenost. Pokud jste půlmaraton běželi poprvé, pak už víte, že to dokážete. A jedno je téměř jisté: budete chtít běžet znovu. Možná jste se během závodu mnohokrát zapřísahali, že už si na start nikdy nestoupnete, ale tomu nevěřte. ½ maraton i maraton jsou drogy. Bude to silnější než vy. Takže než vás to zcela pohltí, přečtěte si pár pozávodních rad, aby ty další závody byly ještě úspěšnější, případně trénink méně bolestivý.
    Jak už bylo napsáno v článku: Běhání na sněhu a ledu, běhání v zimě má svá pravidla, která je dobré mít na paměti ještě předtím, než vůbec vyběhneme. Oblečení a vůbec doplňky, které bychom měli mít na sobě nebo sebou, zvláště když se chystáme na dlouhé výběhy nebo někam, kde nevíme úplně přesně, jak to tam bude vypadat, je dosti obšírnou kapitolou, takže to si probereme podrobněji.
    Tento týden to vezmeme – hodilo by se říci ze soudku, ale ono půjde spíš o nůši, protože s tou se dříve chodilo nakupovat. I když, pravda, pánové nakoupí většinou ze soudku :). Tou nůší myslím oblíbená témata JÍDLO, HUBNUTÍ, TVAROVÁNÍ POSTAVY, tedy témata, která – když ne nyní – začnou být velmi aktuální za pár týdnů. K jejich ztvárnění jsem vybral dva dotazy, které přišly do on-line poradny, respektive odpovědi na ně.


Běžecký tréninkNaprogramujte se na vítězství a zůstaňte uvolnění

    Právě začíná týden, kdy se začíná naplno rozebíhat běžecká sezóna, závod bude stíhat závod a tak nezaškodí si říci pár věcí, co a jak dělat, abychom zbytečně nedělali chyby a nezmařili tak měsíce dřiny. Takže, tady je pár praktických rad
    Většina lidí vám řekne, že běhá proto, aby se nemuseli omezovat v jídle. Takže by se mohlo říci, že zabývat se nějakou speciální běžeckou výživou, nebo dokonce nějakou speciální běžeckou výživou pro zimní měsíce nemá vůbec žádný význam, ale ono to je trošku jinak. Ostatně tak jako vždycky a se vším.
    S přibývajícím počtem běžců a běžkyň, roste počet těch, kteří se chystají vyběhnout na svůj první závod a hledají informace, na co všechno se mají připravit, aby něco nezanedbali. Především těmto prvo běžcům a běžkyním je určen tento článek, aby si závod užili tak, že po jeho doběhnutí si řeknou: „Jo, to je ono, to se mi líbí, tomu se budu věnovat a ne: „Sem už mě nikdo nikdy!“


Běžecký tréninkJak si naplánovat běžecký rok

    Běžecká sezóna se nám už pěkně rozeběhla, závod stíhá závod. Těm, co si běhají jen tak pro dobrou pohodu, je to celkem šumák, ale pak jsou tu ti druzí, co se potřebují poměřovat a i když si to většinou nepřiznají, každá porážka je pěkně hněte. Rozum jim pak velí, potrénovat a za měsíc mu/jí to nandat, „povinnost vyřídit si to s ním/s ní co nejdřív na kolbišti velí rozum ignorovat a nastoupit co nejdříve do dalšího závodu a tam mu/jí to ukázat! Těžko radit, když se to vymkne kontrole, těžko radit, když závoďák v nás má navrch.
    Tep našeho srdce řídí náš život. Možná si to dostatečně neuvědomujeme, nebo si to uvědomíme až ve chvíli, kdy nám začne srdce nějak vynechávat, ale je to prostě tak – NÁŠ ŽIVOT ŘÍDÍ TEP NAŠEHO SRDCE. Příroda to tak zařídila. Když vám váš budík přestane dělat buch, buch, buch, buch – bouchne to s vámi a šmytec.
    To všechno jste prožili: odhodlání, nadšení, únavu, vyčerpání, zoufalství, bolest, euforii a spokojenost. Pokud jste maraton běželi poprvé, pak už víte, že to dokážete. A téměř jisté je jedno: že budete chtít běžet znovu. Možná jste se během závodů mnohokrát zapřísahali, že už si nikdy na start nestoupnete, ale tomu nevěřte. Maraton je jako droga. Bude to silnější než vy. Zde je pár „pomaratonských rad, aby ty další pokusy byly ještě úspěšnější.


Běžecká stravaSpecifika běžecké výživy v zimě

    Pomalu končí období, kdy jste si mohli v klidu lízat rány, regenerovat a vůbec si užívat věcí, na něž v období přípravy, vrcholící přípravy a zejména pak v závodním období není čas nebo je ho značně méně. Přichází čas doplnění energie, protože jak hlásá titulek – Trénink má nabít – ne vybít!
    Už vás unavuje stereotyp vašeho tréninku? Víte, že byste měli v jeho rámci absolvovat trénink rychlosti, vytrvalosti, síly … a nedaří se vám to do tréninkových plánů vměstnat tak, abyste to všechno splnili? Zkuste následující recepty:
    Výsledek naší ankety, kde jsme se ptali, v jakých botách nejraději běháte, jasně ukázal, že pryč je dominance co nejvíce odpružených bot, a i když ze začátku to vypadalo, že minimalistické boty budou naprostým outsiderem, přeci jenom se nakonec našli ti, kteří se přiznali k tomu, že si běh užívají právě nejvíce v nich.
    Do maratonu zbývají čtyři dny. Cítíte nervozitu, nebo dokonce obavy? To je normální. Zcela klidní nejsou ani zkušení maratonci. Nepropadejte ale panice a hlavně „netestujte na poslední chvíli svou formu. Dnešek, pátek a sobotu věnujte čerpání energie – relaxujte, jezte, bavte se, abyste měli běžecký absťák, aby vám nohy doslova hrály.


Běžecký tréninkMaraton je za námi – co dál?

    Maraton není jen o běhu. Maraton je o nás. Říká o nás, že jsme výjimeční, pokud jej absolvujeme, pokud jen nalezneme sílu a odhodlání se postavit na jeho start. Na start se dá postavit zcela nepřipraven, ale to nehovoří o naší velikosti, to spíše hovoří o naší hlouposti a nabubřelosti, protože na maraton bychom měli jít připraveni. Každý, kdo se postaví na maraton, by měl v sobě cítit sílu, radost a svým během by měl ostatním říkat: „Přidej se k nám, vždyť není na světě nic krásnějšího, než nazout maratonky, navléci si na sebe běžecký dres a vyběhnout s partou nádherných lidí mající jeden sen, podat si v cíli ruce a popřát si k úspěchu. K tomu, aby se váš sen stal skutečností, je třeba vyběhnout, vydržet a ještě…
    Zapamatujte si tři zlatá pravidla: 1.Před vlastním závodem a během závodu nezkoušejte nic nového! 2. V posledním týdnu před maratonem jezte to, na co jste zvyklí, co jste jedli v celém přípravném období! 3. Slyšíte-li ve vašem žaludku žbluňkání, pak byste neměli pít následujících 30 minut, protože jste zkrátka přepití!
    Byť se to zdá skoro včera, tak už to je rok, co na Běžecké škole vychází seriál Běžecký rok. Celé to vzniklo vlastně jako reakce na podnět, nebo přání čtenářů Běžecké školy, kteří chtěli, abych napsal tréninkový plán, co a jak běhat – trénovat v období mimo hlavní běžeckou sezónu, tedy zejména mimo období, kdy jsou pořádány velké běžecké závody u nás. Proto je celkem symbolické, že tento seriál končí den poté, co proběhl 115. ročník populárních Běchovic.


Elektrická koloběžka skladem na prodejně!!!

    Celý náš běžecký rok bychom si měli rozdělit podle toho, k jakému cíli chceme v ten daný rok směřovat. Tohle bychom si měli uvědomit už na samotném počátku a ne střádat své plány až někdy v průběhu roku – podle toho, jak se to šikne, podle toho, na jaké závody se připravují naši soupeři – abychom se jim vyhnuli… Prostě, i když si nikdy nemůžeme být zcela jisti výsledkem, měli bychom mít v hlavě cíl a od něj si naplánovat cestu. Pokud to neuděláme, zůstaneme neustálými zkoušeči náhody, zůstaneme neustále nespokojení, protože, kde není cesta, není ani vysněný cíl!
    Léto je v plném proudu. Ideální čas na to, užít si dovolenou a zregenerovat. Rovněž však je to ideální čas, připravit se na podzimní běžeckou sezónu. Ať tak, či tak, bude to znamenat vypořádat se s riziky slunečního záření. Běžci a běžkyně jsou zvyklí se mazat různými emulzemi, aby ulehčili znaveným svalům. Rovněž jsou zvyklí mazat se různými mastmi, když je něco bolí. Všichni víme, a jsme o tom informováni v letních měsících denně z různých médií, že není dobré prodlévat na přímém slunci příliš dlouho, a když už ano, takže je potřebné se namazat, abychom účinky slunečního záření na naší pokožku zmírnili.


Běžecká poradnaMůj první běžecký závod, na co si mám dát pozor

    „Mám problém! Chci být rychlejší, výkonnější, vytrvalejší, a Ty mi říkáš zpomal“. Mám taky problém, vím, že všichni, co běhají, nebo běhat chtějí, si musí vybudovat co nejširší základnu své výkonosti, aby mohli směřovat ve své výkonosti co nejvýš, a přitom zůstali zdraví. Jednám-li s člověkem, kterému jde „jen o to být fit, je to v pohodě – chápe, že jej čeká dlouhá cesta. Jednám-li se závoďákem – člověkem zaměřeným na výkon, jsem v pytli, ten chce všechno nejraději tady a teď!
    Běháš jen pro uvolnění a vyčištění si hlavy? Fajn, ale i při tom se ti bude hodit, když občas do svého tréninku zařadíš trénink rychlosti. Proč? protože se ti pak tak snadno nestane, že ze svých pohodových tréninků budeš dobíhat vyčerpaný víc, než bys chtěl.
    Vytrvalost, rychlost, kopce, síla a pružnost jsou těmi prvky, které vám, když je budete rozvíjet, mohou pomoci dosáhnou běžecké dokonalosti – maximální výkonnosti. V následujících čtyřech týdnech se na ně jednotlivě podíváme hlouběji. Protože vytrvalost je základem všeho – základnou pyramidy, na níž se musí stavět, tak začínáme právě jí.
    Při běhání v zimě nám hrozí v daleko větší míře zranění než v jiných obdobích roku. Je to dáno zejména povětrnostními podmínkami –sníh, led, chladno až zima. Z toho důvodu je důležité více než kdy jindy se věnovat prevenci – rozcvičení a protažení. Důležité je, přizpůsobit zimnímu období i jídelníček, ale o tom bude řeč zítra.


Běžecký tréninkMaraton je za námi, co dál

    Před týdnem jsme se rozloučili s tím, že si povíme něco o Daniných obloučcích, teda ne jen jejích, ale vlastně většiny žen v běhu nebo běhajících. Při podrobnějším zkoumání, byl jsem chvílemi až dotěrný a u osoby ne zcela blízké bych si to určitě nedovolil, jsem přišel na to, proč ty obloučky vlastně děláte.
    Začal nám závodnický čas, v němž budeme skládat účty z toho, jak jsme předchozí měsíce využili k tomu, abychom se co nejlépe připravili. Pokud jde o cíle, které jste si pro tento rok stanovili, měly by se odbývat ryze v osobní rovině, to znamená, měly by se týkat pouze toho, co můžete sami ovlivnit. Rozhodně by v nich nemělo mít místo to, že zvítězíte tam či onde, protože vaši soupeři chtějí také vyhrát a když budou v daný čas úspěšnější, i když vy odevzdáte na trati všechno, nemělo by vás to rmoutit, ale i přes tu porážku byste se měli umět radovat.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00