Jak na věc


básničky od spisovatelů

Dejte Šotkovi tip na skvělou knížku

    Básnit není tak snadné, jak jsem si myslel. Rozhodl jsem se tedy, že než začnu psát svou vlastní básničku, přečtu si hodně básniček od jiných autorů a budu přemýšlet nad tím, jak asi tahle dílka vznikala.
    První básnička o domácím mazlíčkovi nám přišla od Marty. Přečtěte si, jak umí krásně a vtipně rýmovat.
    Jan Broj ze Semil nám poslal básničku o lososovi, ze které se můžete dozvědět i pár zajímavých informací. Zkuste napsat pokračování básničky do diskuzního okénka. Můžete třeba zjistit na internetu nějaké další informace o této rybě a ty pak zveršovat stejně, jako to udělal Honza. A jestli vás losos nebaví, klidně si vyberte nějaké jiné zvířátko. Básničky nám můžete poslat, ty povedené rádi zveřejníme.
    Tak už tedy vím, že kdybych chtěl napsat básničku, podobnou jako píše třeba Jiří Žáček, měla by se rýmovat. Zjistil jsem však, že při tvorbě básničky si musím dát pozor ještě alespoň na jednu veledůležitou věc.


Jak vytvořit originální přáníčko

    Paní Květa Hrbáčková, vedoucí vychovatelka školní družiny v Berouně, nám udělala moc velkou radost. Poslala nám totiž hned několik básniček od dětí, které do zdejší družiny chodí. A navíc ty básničky jsou všechny o kočkách! Šotek se tetelil blahem, protože zvířátka on má opravdu moc rád! Z básniček jsme pak společně vybrali ty, které se Šotkovi i nám nejvíce líbily. Zároveň vzkazujeme do Berouna, že i ty ostatní byly skvělé! Pište dál!
    Využijte naše tipy pro psaní básniček a zašlete nám svá vydařená dílka. Rádi je publikujeme! Tématem pro prosinec jsou básničky o domácích mazlíčcích.
    Myslíte si, že jsou v každé básničce rýmy uspořádané stejně? Schválně zkuste porovnat básničku Tulipán a tulipaní (Jiří Žáček) s básničkou Jak se koupe vosa od Jiřího Havla.
    Jsem spokojený, už vím docela hodně. Stejně si ale myslím, že aby někdo napsal dobrou básničku, musí se řídit citem pro jazyk. Správný počet slabik a rým asi povedenou básničku nezaručí. Důležitý je i obsah, jestli má básnička nějaký nápad. Já mám třeba moc rád vtipné básničky!
    Jůů, básničky! Mé šotkovské ucho se při jejich poslechu tetelí blahem a často mám chuť si je zazpívat. Navíc si dokážu básničky lehce zapamatovat. Dneska jsem zrovna přemýšlel, čím to je, že mají tak hezký zvuk!

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00