Jak na věc


básně zbyněk hejda

Vážení čtenáři, na tomto místě dáváme prostor současným českým, ale i zahraničním básníkům. Vybíráme z jejich nejnovějších, zpravidla dosud nepublikovaných prací.

    ►Pouhá fikce nebo faktická budoucnost? Logoz – nový fomán Davida Zábranského►Josef Brož: Chceš-li (ruského) psa bít, hůl se vždy najde►Varovné příběhy Nancy Huston ►Autor Schindlerova seznamu v Praze►Brána ze smůly a brána ze zlata►Masakr na náměstí Nebeského klidu je stále tabu ►Alma Guillermoprieto píše o Latinské Americe ►Greerová mění myšlení žen►Ze sbírky Tančit na popelu►Revoluční neděle Wendy Guerry►Byt ve venkovském domě aneb Sebaldovi předchůdci
    Básník, spisovatel a překladatel Petr Král obdržel 20. 6. 2019 Cenu Francouzské akademie. Porota mu cenu udělila za knihu statí a esejů Vlastizrady i za jeho celoživotní dílo, tedy včetně tvorby z období emigrace. Porota uděluje cenu za přínos kultuře, která se nějak týká Francie. Petr Král píše a překládá v češtině i francouzštině.
    Davidu Zábranskému, jenž bude hostem 29. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, vyšla 3. června 2019 kniha Logoz: aneb Robert Holm, marketér dánský. O novém románu i jeho předchozí tvorbě sepsal pro Novinky.cz komplexní článek Jan Bělíček. V článku nazvaném „Vzpoura padělků. Nad románem Davida Zábranského Logoz“ rozebírá kontext důležitý pro pochopení nové knihy i autorské zrání Davida Zábranského.
    David Zábranský bude ve středu 26. 6. debatovat o své nejnovější knize Logoz: aneb Robert Holm, marketér dánský. Akce, konající se pod záštitou Literárních novin, začne v 18:00 v pražské Ústřední knihovně.


Tvorba Davida Zábranského v rozboru Jana Bělíčka (27.06.2019)

    22. července 2019 vydá nakladatelství Argo Knihu haiku beatnického spisovatele Jacka Kerouaca. V rámci letošního jubilejního roku – 21. října 2019 uplyne 50 let od autorovy smrti – vydává Argo v nové edici jeho dílo.
    5. května by se Hana Fousková, autorka básnických sbírek Jizvy (1998), Troud (2003) a Psice (2008), dožila 70 let. Při této příležitosti vám přinášíme básně z její poslední sbírky Zaříkávání smrti.
    Přinášíme vám několik básní Štěpána Hobzy. Vyjadřuje myšlenku až gellnerovsky: jeho poezie je zpěvná, verše krátké, miluje parodii a otevřenost sdělení a píše pravidelným veršem.
    Obsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00