Jak na věc


básně k svátku

Asociace spisovatelů si zvolila nové vedení (22.01.2019)

    Osoba(y), pro kterou(é) je báseň určena * např. jméno (případně přezdívka) dané osoby a její statut vůči Vám (je nutné blíže specifikovat, např. manžel/ka, přítel/kyně, maminka, tatínek, babička, dědeček, dívka Vašich snů, apod.)
    5. května by se Hana Fousková, autorka básnických sbírek Jizvy (1998), Troud (2003) a Psice (2008), dožila 70 let. Při této příležitosti vám přinášíme básně z její poslední sbírky Zaříkávání smrti.
    Párkrát se vyspíte a dokonalá báseň bude ve Vašem e-mailu Přemýšlíme o tom, jak báseň co nejlépe zformulovat. Poté co máme základní kostru básně hotovou, škrtáme, přepisujeme a ladíme i ty nejmenší detaily. Když jsme s podobou básně spokojení na 100 %, odesíláme Vám ji.
    Pařížský knižní veletrh Salon du Livre, který se bude konat od 15. do 18. března 2019, pozval město Bratislava jako čestného hosta. Veletrh chce mezinárodnímu publiku představit „literaturu z mladé republiky“ a rozšířit tak její pole působnosti. Slovensko budou reprezentovat autoři jako je Jana Beňová, Irena Brežná, Pavol Rankov nebo Pavel Vilikovský.


Vážení čtenáři, na tomto místě dáváme prostor současným českým, ale i zahraničním básníkům. Vybíráme z jejich nejnovějších, zpravidla dosud nepublikovaných prací.

    V pátek 26. ledna 2019 zemřela ve věku 86 let Pavla Lidmilová, překladatelka z portugalštiny a španělštiny. Věnovala se především portugalské a brazilské literatuře. V roce 2005 obdržela Státní cenu za překlad a v roce 2018 byla uvedena do Síně slávy Obce překladatelů. Přeložila poezii Fernanda Pessoy či Josého Cardosa Pirese.
    ►Portrét Antonia Muñoze Moliny►Látka života: Rozhovor s Yasminou Reza►Reportáž z konference Osobní růst 2019: Lucie Zelinková o tom, jak přečíst 200 knih za rok►Nenávist je žíravina vhodná ke zničení►Lenka Klicperová a Martina Kutilová: Ve válce► Serotonin: Houellebecqovo hořké kvílení osamělé duše► Sigrid Nunez čte z The Friend►Beckett byl v roce 1968 zamítnut jako nevhodný kandidát na Nobelovu cenu► Dominik Melichar: Mizanscény► Nejlepší knihy roku 2018 podle Baracka Obamy► Rok 2018 v literatuře
    Ve čtvrtek 24. ledna 2019 od 17 hodin proběhne křest reportážní knihy Ve válce: Příběhy obyčejných lidí. Křest spojený s autogramiádou proběhne v Paláci Luxor za účasti autorek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové i kmotrů knihy Rudolfa Havlíka, Antonína Kratochvíla, Tomáše Šebka a Marka Wollnera.


Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    Odešlete zadání na vytvoření básně/veršovaného proslovu Do zadání definujte pro koho a k jaké příležitosti báseň potřebujete. Čím blíže nám obdarované(ho) přiblížíte, tím osobnější a výstižnější může dílo být.
    Do 24 hodin si prostudujeme zadání a potvrdíme objednávku Pozorně si prostudujeme všechny informace, které jste nám zaslali. Pokud nám nebude něco jasné a budeme potřebovat nějaké doplňující informace, doptáme se Vás. Pokud je nám vše jasné, pouštíme se do skládání.
    Obsah básně (o čem má báseň být) * zde se prosím nebojte rozepsat, o čem by báseň měla být, co chcete aby v básničce zaznělo (záliby obdarovaného, domácí mazlíčci, společné zážitky, nějaká konkrétní vzpomínka, cíle a sny obdarované osoby apod.), vše co je pro Vás důležité zde prosím definujte co nejpřesněji
    Přinášíme vám několik básní Štěpána Hobzy. Vyjadřuje myšlenku až gellnerovsky: jeho poezie je zpěvná, verše krátké, miluje parodii a otevřenost sdělení a píše pravidelným veršem.


CHCETE DÁRKEM OPRAVDU ZAPŮSOBIT? DARUJTE KŘÍŽOVKU NA MÍRU!

    Obsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.
    Profesní organizace Asociace spisovatelů, která byla založena jako protipól Obce spisovatelů, zvolila v prosinci nové vedení. Ke dvěma stávajícím členům, básníkům Vítu Janotovi a Ondřeji Lipárovi, byli nově zvoleni básnířka Iveta Svobodová (pseudonymem Ingrid Artezz), prozaička Ivana Myšková a básník Jonáš Hájek. Ondřej Lipár vystřídal ve funkci předsedy spolku prozaika Václava Kahudu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00