Jak na věc


arto paasilinna

Přihlášení k odebírání newsletteru

    Letos ve Finsku vyšla Paasilinnovi k sedmdesátinám biografie nazvaná příznačně Šťastný muž. Na základě rozhovorů s nakladatelskými redaktory, přáteli a příbuznými i samotným spisovatelem ji napsal novinář Jouni K. Kemppainen. Přestože se jedná o dílo na objednávku Paasilinnova syna, není to čirá oslava autora. Paasilinna je zde sice zobrazen jako charismatický, pilný a úspěšný spisovatel, ale také jako sebestředný člověk, často ovládaný alkoholem. Sázku z konce 60. let, že se stane nejbohatším mužem z rodiny, přesto nad svými třemi píšícími bratry s přehledem vyhrál.
    Finská literatura se vyznačuje velmi silnou realistickou tradicí. Z ní hned od počátku své tvorby výrazně vybočil Arto Paasilinna (nar. 1942), který vytvořil specifickou formu pikareskního románu s magickými prvky. Od poloviny 70. let s ní zaznamenává značné úspěchy nejen u finských čtenářů, ale i za hranicemi: jeho 35 románů bylo přeloženo už do více než 30 jazyků, zvlášť populární je třeba v Itálii a ve Francii.
    V roce 2009 Arto Paasilinna prodělal mozkovou mrtvici, částečně ztratil paměť (paradoxem je, že toto téma několik let před tím s gustem zpracoval v knize Krátká paměť pana rady) a od té doby je v péči léčebny pro dlouhodobě nemocné. Už už se zdálo, že pětatřicátým románem se jeho dílo uzavřelo, ale zpráva z letošního dubna říká, že se začíná cítit lépe a prý uvažuje o další knize. Uvidíme.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00