Jak na věc


antikoncepce

Další články o antikoncepci a ženských problémech

    Hormonální antikoncepce - brání ovulaci a početí. Je dostupná v mnoha různých formách - tablety užívané ústně, podkožní implantáty, injekce, náplasti nebo vaginální kroužky. Zatím je dostupná pouze pro ženy. Více informací o jejím vlivu najdete v článku Menstruace a HA antikoncepce.
    Zvláštní formou hormonální antikoncepce je antikoncepce samotným progestinem. Tato antikoncepce je v současné době k dispozici ve třech formách: tabletové, ve formě depotních tříměsíčních injekcí a depotních podkožních implantátů s délkou účinku 5 let. Antikoncepce samotným progestinem je obecně vhodná u žen, které nemohou užívat estrogeny. Její hlavní nevýhodou jsou časté nepravidelnosti menstruačního cyklu.
    Nitroděložní tělísko - tělísko zavedené do dělohy narušuje pohyb spermií i transport vajíčka a snižuje schopnost jeho oplození. Tělíska jsou hormonální či bez hormonů.
    Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulkuModerní tablety se oproti svým starším příbuzným vyznačují především radikálním snížením množství estrogenní složky, zmíněného etinylestradiolu, jehož žena za den užije asi 30 mikrogramů, někdy nepatrně více, rozhodně by však denní dávka neměla překročit 50 mikrogramů.


Doporučujeme také následující články:

    Pojmem antikoncepce označujeme metody, sloužící k zábraně početí. Rozšíření antikoncepce v České republice po roce 1989 vedlo k velmi žádanému poklesu počtu umělých přerušení těhotenství. Metody antikoncepce můžeme rozdělit do několika skupin.
    Metoda plodných a neplodných dnů - tato metoda využívá toho, žena může otěhotnět jen v některé dny v průběhu menstruačního cyklu. Tyto dny se určují pomocí měření bazálních teplot, hlenové metody, změn na děložním čípku, symptotermální metodou či stanovením ovulace pomocí krystalizace slin. Lze také využít antikoncepční minipočítač (např. Cyclotest).
    Nejstarší známé kondomy byly nalezeny na jednom z anglických hradů a pocházejí zhruba z roku 1640. Byly vyrobeny z rybích a zvířecích střev a používaly se spíše k ochraně před pohlavně přenosnými nemocemi než jako metoda ochrany před otěhotněním. Od roku 1734 se k ochraně před otěhotněním používaly kondomy vyrobené z jehněčích střev a od roku 1844 se datuje masová výroba gumových kondomů, které se recyklovaly pro pozdější použití. Od 30. let 20. století došlo k vylepšení výrobních procesů latexu natolik, že umožňovaly výrobu tenkých a levných kondomů.


Tzv. přirozené antikoncepční metody:

    Hormonální antikoncepce má i příznivé účinky, které u většiny žen převažují případná rizika. Patří sem zvýšení pravidelnosti cyklu, snížení krevní ztráty a snížení výskytu chudokrevnosti z nedostatku železa, snížení bolestivosti při menstruaci, dále velmi důležité snížení rizika mimoděložního těhotenství. Nejvýznamnější je snížení rizika karcinomu dělohy a vaječníku. Obzvláště rakovina vaječníku patří dodnes mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, přičemž hormonální antikoncepce a období těhotenství a kojení jsou jedinými známými ochrannými faktory.
    Fyziologický porodPorod je děj, při kterém je plod vypuzen z mateřského organizmu a oddělí se od matky. Začátek porodu se počítá od doby, kdy se děloha začne pravidelně stahovat a začnou se otevírat porodní cesty. Za konec porodu se považuje vypuzení placenty. Pro rodičku bývají obvykle známkou začínajícího porodu pravidelné stahy dělohy, někdy začíná porod odtokem zkrvavělého hlenu nebo odtokem plodové vody. Zda porod již opravdu začal je možné stanovit pouze vyšetřením.
    Pánevní zánětlivá nemoc Pánevní zánětlivá nemoc je infekční onemocnění horní části ženských pohlavních orgánů. Může probíhat jako náhlé onemocnění projevující se náhle vzniklými obtížemi nebo chronicky, kdy žena udává potíže jen občas nebo je bez subjektivních příznaků. Zánětpostihuje nejčastěji vejcovod, méně často dutinu děložní, vaječník nebo pobřišnici.


Jaké metody antikoncepce známe dnes?

    Cervikální pesar - silikonový, gumový nebo umělohmotný klobouček tvarem odpovídající děložnímu čípku. Jeho nasazením na čípek se zabrání průniku spermií do dělohy. Moderní a spolehlivý pesar je např. FemCap.
    Mužská sterilizace (vazektomie) je nenáročný výkon, na rozdíl od ženské sterilizace však po ní většinou dochází k nevratnému poškození tvorby spermií. Ženská sterilizace spočívá v prostém mechanickém přerušení vejcovodu pomocí laparoskopie.
    Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy s anamnézou srdečně cévních onemocnění, s rakovinou prsu nebo dělohy, s aktivními onemocněními žlučníku nebo jater. Před zahájením užívání musí být vyloučeno těhotenství. Riziko ucpání cév (trombózy) je vyšší v situacích, které jsou pro toto onemocnění rizikové obecně, např. dlouhodobé znehybnění nebo větší operace. Antikoncepci je proto vhodné vysadit 4 týdny před a opět zahájit užívání dva týdny po plánované operaci.
    Spermicidní látky - aplikují se do pochvy, kde poškozují nebo přímo zabíjí spermie. Jsou v podobě tablet, čípků, krémů, gelů (např.Contragel), pěn nebo tampónů. Používají se bezprostředně před pohlavním stykem, účinkují většinou ještě 2-10 hodin po aplikaci.


Bariérové a chemické metody antikoncepce:

    Vaginální diafragma (vaginální pesar) - má také tvar kloboučku a je vyrobena z podobných materiálů jako kondom. Její okraje vyztužuje pružina. Zavádí se před čípek podobně jako pesar. Na trhu je dostupná značka Caya.
    Ve středověku byla jakákoli antikoncepce katolickou církví považována za nemorální. Má se za to, že ženy v té době používaly řadu antikoncepčních opatření, například přerušovanou soulož nebo vkládání kořenů lilie a routy do pochvy.
    Přerušovaná soulož - muž se při ní snaží přerušit pohlavní styk v momentě před ejakulací. V České republice používá tuto metodu až 40 procent párů. Metoda klade nároky na sebekontrolu partnera a je velmi nespolehlivá.
    Antikoncepce (někdy též nazývaná kontracepce) zahrnuje metody a prostředky, které se používají k zabránění otěhotnění. Některé typy antikoncepce (například používání mužského nebo ženského kondomu) mohou rovněž chránit před pohlavně přenosnými nemocemi.


Chcete vždy první vědět co je u nás nového?

    Menstruační cyklusMenstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy (pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení). Příčinou pravidelného krvácení je odlučování děložní výstelky. Děložní výstelka (sliznice) se v období mezi menstruacemi připravuje k přijetí oplozeného vajíčka (ženské zárodečné buňky). Pokud k oplození nedojde, sliznice se odlučuje a dochází k menstruačnímu krvácení. Pokud je vajíčko oplozeno, děložní sliznice nadále roste, vyživuje vajíčko a k menstruaci nedochází.
    Sterilizace - chirurgické přerušení vejcovodů. Výhodou metody je, že neovlivňuje hormonální hladiny. Přerušení vejcovodů je však prakticky nevratné a možnost otěhotnění je pak pouze metodou umělého oplodnění.
    Kondom - nejčastěji latexový kondom brání proniknutí spermií do pohlavních orgánů ženy. Velkou výhodou kondomu je ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Existuje mužský i ženský kondom.
    Asistovaná reprodukce Asistovaná reprodukce je dynamicky se rozvíjející medicínské odvětví, které se zabývá řešením neplodnostipáru. V současnosti je přibližně 10 až 15 procent párů nedobrovolně bezdětných. Specialista pro asistovanou reprodukci není jen vyhraněným gynekologem či andrologem, ale je odborníkem pro "reprodukční medicínu", tedy řeší problém neplodnosti páru komplexně.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0039:09:46