Jak na věc


alena zarybnicka www. nahe foto.cz

Alena Vránová — Lidé — Česká televize

    Legendární česká herečka Alena Vránová se narodila v Praze. Už jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a vystupovala v dětských divadelních rolích. Po absolvování DAMU působila nejprve v oblastním divadle v Benešově a posléze se stala členkou divadla ABC, kde spolupracovala mj. s Janem Werichem či později s Otou Ornestem.
    V současnosti se Alena Vránová i nadále věnuje herecké profesi, zřídka hraje ve filmu či televizi, zato velké úspěchy slaví na divadelních prknech. Za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro jí byla v roce 1997 udělena prestižní Cena Thálie. V roce 2007 si zahrála ředitelku školy ve filmu Vratné lahve oceněném Českým lvem. Jejím prozatím posledním snímkem je pohádka Kdo hledá, najde (2007). Objevila se také na televizních obrazovkách v seriálech Ulice (2005) nebo Svatby v Benátkách (2014).
    Herečka se úspěšně věnuje i dabingu, jejím hlasem promlouvá např. Shirley MacLaine nebo Judi Dench. Za dabing Margaret Rutherford ve filmu To je vražda, řekla získala v roce 2008 Cenu Františka Filipovského. V roce 2017 převzala Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00