Jak na věc


alena zarybnicka www. nahe foto.cz

Alena Vránová — Lidé — Česká televize

    V současnosti se Alena Vránová i nadále věnuje herecké profesi, zřídka hraje ve filmu či televizi, zato velké úspěchy slaví na divadelních prknech. Za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro jí byla v roce 1997 udělena prestižní Cena Thálie. V roce 2007 si zahrála ředitelku školy ve filmu Vratné lahve oceněném Českým lvem. Jejím prozatím posledním snímkem je pohádka Kdo hledá, najde (2007). Objevila se také na televizních obrazovkách v seriálech Ulice (2005) nebo Svatby v Benátkách (2014).
    V následujících letech se herečce dařilo spíše v divadle, ve filmu a televizi byla obsazována převážně do menších komediálních úloh, kde uplatnila především svůj atraktivní vzhled (např. Byl jednou jeden dům nebo Causa Králík). Domovskou scénou se jí stala na dlouhou dobu Městská divadla pražská.
    Herečka se úspěšně věnuje i dabingu, jejím hlasem promlouvá např. Shirley MacLaine nebo Judi Dench. Za dabing Margaret Rutherford ve filmu To je vražda, řekla získala v roce 2008 Cenu Františka Filipovského. V roce 2017 převzala Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.
    V padesátých letech platila za jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie především díky rolím ve filmech jako Pyšná princezna, Hudba z Marsu, Dovolená s Andělem, Hrátky s čertem, Severní přístav, Ztraceni nebo Sny na neděli. Vytvořila v nich typ elegantních a sebevědomých mladých žen, ale i náročné charakterní postavy.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00