Jak na věc


akutní reakce na stres mkn

HOMEOPATICKÁ PORADNA Lucie Mutinská

    Nadmutí se objevuje také při hypokalcémii, což je stav, kdy má zvíře v krvi nízkou hladinu vápníku, při zánětech pobřišnice, otravách krve nebo stavech provázených silnou bolestí. V případě nadmutí způsobených vnitřními poruchami bývá ale klinický obraz nadmutí pomalejší a obvykle to není nadmutí samotné, co ohrožuje zvíře na životě.
    Kampylobakterióza je nakažlivá nemoc neobyčejně mnoha druhů zvířat, u kterých však často proběhne zcela bez příznaků a původce, bakterie z rodu Campylobacter, mohou...
    Postižená zvířata jsou viditelně neklidná, úzkostná a mají kolikové bolesti. Lehají a opakovaně vstávají či si okopávají břicho. Nežerou a nepřežvykují. Roztahující se bachor tlačí na bránici a brání v dýchání, takže silně nadmuté zvíře už jen stojí a namáhavě dýchá otevřenou dutinou ústní s vyplazeným jazykem. Časté je sténání. Nedostatečné okysličené krve zabarví sliznice do fialova. Následuje šok a úhyn v důsledku udušení nebo srdečního selhání.


Akutní nadmutí malých přežvýkavců

    V bachoru může vzniknout pěna, má-li jeho obsah malé povrchové napětí a vysokou viskozitu. Povrchové napětí přirozeně zvyšuje mucin obsažený ve slinách. Slinění podporuje dostatek hrubé vlákniny. Na druhou stranu přebytek lehce fermentovatelných sacharidů podporuje množení bachorových bakterií, které tvoří nerozpustný hlen, který zvyšuje viskozitu a snižuje povrchové napětí bachorového obsahu. Množství degradovatelných proteinů a sacharidů podporuje bouřlivou produkci plynu v bachoru. Vznik pěny podporují také saponiny obsažené v některých rostlinách.
    Celková silná plynatost trávicího ústrojí králíka vzniká při závažném narušení mikroflóry střev s přemnožením plynotvorných bakterií. Protože k takovému narušení dochází při rychlé změně krmné dávky a při překrmení krmivy obsahující hodně rychle stravitelných sacharidů a bílkovin, jako je mladá zelená píce nebo mladé porosty luskovin, podobá se příčinami akutnímu nadmutí přežvýkavců, ale plyn není v žaludku, ale ve střevech zvířete, a trávení je výrazně více narušené než u nadmutého přežvýkavce.
    Následně se zvíře nutí do pohybu („honit jak nadmutou kozu“), pohyb podporuje rozrušení pěny. U ležícího zvířete se masíruje bachor a uvolněný plyn pak už lze vypustit sondou.


Nadmutí při jiných onemocněních

    U morčat je nadmutí s naplněním žaludku plynem častokrát spojené s jeho přetočením a nemoc se spíš podobá torzi žaludku u psů. U psů je tato porucha většinou spojena právě s torzí, otočením žaludku podél své osy a následnou neprůchodností vrátníku. Jen někdy u nich žaludek zůstává na svém místě a jedná se „jen“ o nadmutí bez neprůchodnosti. Přesná příčina vzniku jak torze, tak nadmutí u psa je bohužel neznámá. Bez poruchy střevní průchodnosti se může žaludek nafouknout u činčil, zvláště u kojících samic, a to při jejich překrmení senem obsahujícím velký podíl luskovin nebo při náhlém zařazení čerstvé zeleniny nebo dokonce ovoce do krmné dávky.
    Nadmutí způsobené zkrmováním koncentrátů se dá předejít hrubším šrotováním a postupným návykem. V intenzivních chovech se používá taky denní drenchování olejem. V zahraničí pak proti nadýmání fungují některé antibiotické stimulátory růstu.
    V bachoru se během fermentace rostlinné hmoty tvoří přirozeně velké množství plynu. Plyn probublává tráveninou a hromadí se v horním bachorovém vaku. Bachor však není statická nádoba, peristaltické pohyby obsah bachoru neustále promíchávají a vzniklá bublina plynu se dostává k bachorovému česlu a je vykrknuta zvířetem ven. Akutní nadmutí vzniká, pokud je tento proces narušený.
    Nadmutí provází také spoustu zdravotních obtíží ovcí a koz, které brání krkání či tlumí pohyby bachoru. Mechanicky mohou krkání vadit zvětšené mízní uzliny ve středohrudí nebo jejich abscesy při  kaseózní lymfadenitidě. Jakékoliv onemocnění stěny bachoru může zpomalit odchod plynu natolik, že dojde k nadmutí.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00