Jak na věc


ae news

Atopický ekzém, kožní onemocnění

    Atopický ekzém má také množství stupňů postižení kůže od hrubé "struhadlovité" kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Dítě si svědící pokožku škrábe, čímž dochází k dalšímu zhoršování stavu pokožky.
    V tomto případě je nejlepším řešením udržení kojení co nejdelší dobu, ovšem je nutné, aby matka dodržovala dietu. Ze stravy matky je nutné vyloučit všechny případné alergeny - tedy mléko, mléčné výrobky, sóju, vejce, dráždivá jídla, dráždivou zeleninu a ovoce. Dieta začíná pouze u rýže, vařené zeleniny.
    Pediatr Vám nesdělí příčinu potíží s atopickým ekzémem, na tu musíte přijít sama. Je i možné, že se u lékaře dozvíte, že dítě moc myjete a přeháníte hygienu, čímž ničíte ochranou vrstvu pokožky a pokožka reaguje přehnaně. Téměř bych řekla, že se jedná o detektivní pátrání s nejistým výsledkem.


Atopický ekzém a pomoc u batolat

    Pokud se atopický ekzém objeví v batolecím věku, příčinu opět hledejte ve stravě. První možnou příčinou vypuknutí atopického ekzému je podání náhradní kojenecké výživy - mléka. Reakce může nastat i po podání HA mléka. Pokud se ekzém projeví později, po podání příkrmů, je třeba opět pátrat po možné příčině. V každém okamžiku by jste měla vědět, co jte dítěti podala a mohlo by být možnou příčinou. Ekzém se může projevit třeba až po dvou, třech dnech po podání, je tedy nutné nové potraviny zařazovat časovým odstupem. Pokud se vám nedaří možný alergen nalézt, je třeba i u větších dětí zařadit dietu popsanou výše s tím rozdílem, že dietu podáváme dětem. Nezapomeňte, pokud nadále kojíte dodržovat dietu vy i vaše dítě.
    Při velmi silné přecitlivělosti na potraviny dítě reaguje i na alergen, který přešel do mateřského mléka. Tedy i při výlučném kojení se může u kojence objevit ekzém, související s potravinovou intolerancí.
    Pokud se u dítěte objeví atopický ekzém, je třeba navštívit pediatra, který Vám v počáteční fázi předepíše různé mastičky s přídavkem zinku, dehtu nebo urey. Pokud je ekzém v akutním fázi, pravděpodobně Vám lékař nabídne kortikosteroidní mast. Po její aplikaci dochází k výraznému zlepšení. Mast se může používat pouze týden, vzhledem k možným vedlejším účinkům


Poslat odkaz na článek na e-mail

    Po zlepšení atopického ekzému,což může trvat i měsíc můžete začít přidávat do své stravy pomalu s odstupem několika dní, spíše i týdne další potraviny. Vždy po zavedení další potraviny do svého jídelníčku čekejte, zda se u dítěte projeví zhoršení atopického ekzému. Pokud je atopický ekzém způsoben pouze potravinovou intolerancí, pravděpodobně časem najdete možný alergen. V opačném případě je možné, že atopický ekzém u Vašeho dítěte je zapříčiněn ostatními faktory, případně jejich kombinací.
    Alternativou těchto preparátů jsou nové lokální imunomodulátory - nová generace mastí, jejichž nežádoucí účinky jsou ve srovnání s kortioko-steroidy minimální. Aplikací mastí léčíme pouze následky podráždění organizmu, je třeba odstranit příčinu potíží.
    Atopický ekzém začíná nejčastěji v kojeneckém věku, zpravidla ve 3 měsících, a to nejprve na obličeji, rukou, nohou s následným s postupným šířením na celé tělo.
    Je tedy třeba přísně eliminovat alergeny ze stravy, zejména je nutné dbát zvýšenou pozornost tzv. skrytým alergenům - např. v emulgátorech přidávaných do stravy (např. E322 může obsahovat přídavek mléka)

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00