Jak na věc


adresu dns

Návod na nastavení DNS serverů a IP adresy

    Každý počítač (a samozřejmě i smartphone, tablet atd.) připojený do Internetu má svůj číselný kód, tzv. IP adresu. IP adresu tvoří v případě staršího přenosového protokolu IPv4 řetězec čísel oddělený tečkami (např. 217.31.201.43) nebo v případě novějšího protokolu IPv6 řetězec čísel a písmen oddělených dvojtečkami (např. 2A01:430:217::2).
    Nějak jsme vás zapomněli informovat o probíhající kauze „klekání na firmy“, tak to napravujeme: 1, 2, 3, 4, a finanční správa si z prohraných soudů dělá prdel. MEME: „Omlouvám se za zlikvidované firmy, ale peníze šly do státního rozpočtu, mají z toho prospěch všichni lidé.“ --Ivan Pilný.
    ve spodní části záložky Obecné zvolte Použít následující adresy serveru DNS a změnte stávající hodnoty na nové: Upřednostňovaný server DNS: 81.92.155.1 Náhradní server DNS: 81.92.158.230 Změny potvrdíte tlačítkem OK
    P.S.: Neberte to jako výtku, nýbrž spíše jako radu, jak na to lépe. Články o IT od většiny autorů mají tu nevýhodu, že jsou psány pro čtenáře s podobnými znalostmi, jako má autor. Napsat odborný článek pro úplné laiky není jednoduché a bohužel i nevděčné.


Nette framework – NO_DATA / Nebyla přijata žádná data

    Byl vydán Mozilla Firefox 64.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče přináší například ovládání více panelů, nebo správce úloh, který lze otevřít v nabídce Firefoxu > Více > Správce úloh, nebo napsáním about:performance do adresního řádku.
    Pokud by dotazování probíhalo vždy kompletní, zbytečně by se zdržovalo. Proto se počítač dotazuje rovnou tzv. vyrovnávacího DNS serveru. Je totiž vysoce pravděpodobné, že na stejnou adresu se dotazoval někdo před vámi a informaci o ní vyrovnávacímu DNS serveru předal.
    IP adresa je skupina čísel, které jednoznačně identifikuje síťové zařízení v počítačové síti, která používá internetový protokol (IP). V současnosti jsou používány dvě verze internetového protokolu. Starší verze IPv4 (tvar např. 85.118.128.10) je postupně nahrazována verzí IPv6 (tvar např. 2002:0:0:0:0:0:5576:800a).


Jak nastavit kódování databáze?

     IP adresy si lze zapamatovat jen velice těžce. Proto vzniknul systém DNS (Domain Name System), který jménům, tedy doménám, která jsou snadno zapamatovatelná pro lidi, přiřazuje čísla, tedy IP adresy, kterým zase rozumí počítače. Pokud tedy napíšeme do prohlížeče adresu nějaké stránky (např. www.dobradomena.cz), musí počítač nejprve zjistit, na jaké IP adrese nalezne server, který požadovanou webovou stránku obsahuje.
    Na českém seznamu nepovolených internetových her se tentokrát už doopravdy objevil první záznam! Je jím 1xbet.com. Čeští ISP do 15 dnů musí zamezit v přístupu k této „internetové stránce“, jinak dostanou pokutu až milion korun. Seznam stránek není přístupný přes HTTPS a je v tabulce v PDF odkazovaném z nestrukturované HTML stránky, takže kontrolu není možné nijak automatizovat.
    2. Kořenový DNS server nezná IP adresy konkrétních domén, ale ví na kterých serverech se nachází záznamy .CZ domény a pošle lokálnímu DNS seznam těchto serverů.
    1. Uživatel zadá název domény do prohlížeče a lokální DNS server se obrátí na některý kořenový server a zeptá jestli nezná IP adresu domény www.gigaserver.cz.


Přepis názvu souborů na malá písmena v FTP klientovi Total Commader.

    Jean-Baptiste Kempf, prezident neziskové organizace VideoLAN stojící za svobodným multiplatformním multimediálním přehrávačem a frameworkem VLC, oznámil v příspěvku na svém blogu vydání první oficiální verze 0.1.0 v říjnu představeného dekodéru svobodného videoformátu AV1 (AOMedia Video 1) s názvem dav1d (Dav1d is an AV1 Decoder). Jedná se o alternativu k referenčnímu dekodéru libaom. Kódový název dav1da verze 0.1.0 je Gazelle.
    Ondřej Závodský, náměstek MF pro hazard, autor cenzury internetu v ČR a člověk který nikdy v životě nešifroval se v rozhovoru pro DVTV nechal slyšet (12. minuta), že se bude snažit potrestat providery, kteří nechávají přístupné stránky s návody jak obejít blokaci. To samozřejmě nemá oporu v zákoně (zatím).
    Na Slovensku také mají zákon o blokování hazardu - a s úplně stejnými problémy jako u nás (např. není specifikováno, jak se to má technicky udělat; seznam zakázaných stránek není ve strojově čitelném formátu…). Na rozdíl od českého blacklistu se v tom jejich ale už objevilo 10 skutečných adres. Mimochodem slovenská finanční správa na rozdíl od té české alespoň umí HTTPS.


Co je to IP adresa? Jak funguje DNS?

    V prostředí internetu má každý server svou IP adresu, ke které se pak uživatele připojují, například za účelem otevření webové stránky. Aby si uživatelé nemuseli pamatovat IP adresy serverů, vznikl systém DNS (Domain Name System). Uživateli tak stačí znát název domény a systém DNS provede překlad na cílovou IP adresu. Pokud tedy do prohlížeče zadáte název domény www.gigaserver.cz, dojde v DNS k překladu na IP adresu 77.93.207.21 a obsah domény na této IP internetový prohlížeč zobrazí.
    Projednává se novela zákona o vypínání internetu. Například provozovatelé vyhledávačů, e-shopů a cloud serverů mimo EU budou v EU muset určit svého zástupce, jinak dostanou milionovou pokutu (jak vynutí český úřad pokutu po někom v cizí zemi je jistě zajímavou otázkou).
    Provozovatel e-shopu threeka.cz dostal pokutu (mirror rozhodnutí), protože podle Úřadu na dohled nad hospodařením politických stran se jednalo o volební kampaň a ta musí být registrována. Definice volební kampaně je tak gumová, že na ni lze napasovat úplně cokoli.
    Byla vydána verze 3.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Řešena je řada bezpečnostních chyb.
    Ani ne před rokem byl zažehnán zákon umožňující tajné službě připojit cokoli kamkoli. Programové prohlášení nové vlády slibuje, že se to pokusí protlačit znovu.


Dotaz: Přeložení IP adresy na DNS jméno

    Po více než dvou letech od vydání verze 11.0 byla vydána nová major verze 12.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
    Snaha o vysvětlení se cení, ale tento článek je takový, jak to nazvat, bez kou*í. Chápu, že je určen pro laiky, proto k nemám výtky k odbornosti, spíše naopak. Pro tuto skupinu čtenářů by jsem spíše doporučil dbaní na vysvětlení pojmu tak, aby byl srozumitelný, i když po odborné stránce nepřesný, možná i špatný.
    Po 3 měsících vývoje od vydání verze 14 byla vydána nová stabilní verze 15 open source systému Nextcloud, forku ownCloudu, umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Pro vyzkoušení Nextcloudu je k dispozici demo.
    Chcete mít pro návštěvníky Vašeho webu snadný způsob, jak zjistit svou IP adresu? Umístěte si na svůj web naši ikonku, která zobrazí aktuální IP adresu návštěvníka: HTML kód obrázku je: <a href=http://ip.webatlas.cz><img src=http://ip.webatlas.cz/ipadresa.php border=0 alt=ip.webatlas.cz></a>


Verze PHP a její změna na hostingu

    Počítač se nejprve zeptá jednoho z tzv. kořenových DNS serverů, zda zná IP adresu serveru, který hledá. Ten ji sice nezná, ale ví, kterého serveru se zeptat na IP adresu serverů v doméně .cz. Postupným dotazováním nakonec počítač kýženou IP adresu získá, spojí se s www serverem na příslušné adrese, stáhne obsah stránky a zobrazí jej uživateli na obrazovce.
    Na Slovensku se inspirovali našimi zákony a plánují pořídit si státní složky pro provádění kybernetických útoků a možnost odpojení Slovenska od zahraniční konektivity.
    4. Tyto servery však stále konkrétní IP adresu neznají, ale mají informace o všech .CZ doménách II. řádu a tak lokálnímu DNS odpoví názvy serverů, které informaci o IP adrese budou mít.
    Daniel Stenberg, který je zaměstnancem Mozilly a autorem programu curl, nesměl minulý týden nastoupit do letadla a dostat se na setkání all-hands meeting v San Franciscu. O zamítnutí vstupu do USA se dozvěděl na letišti před nástupem do letadla, ačkoli měl předem schválenou elektronickou cestovní registraci ESTA. Zdroj: Mozilla, Daniel Stenberg
    Pokud Vám i tak internet nefunguje, tak pak DHCP server parametry připojení nepřidělil (častá situace např. v bytovkách a ve starých částech sítě, zejména 2,4GHz). Pak je zapotřebí nastavit tyto parametry v operačním systému ručně.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00