Jak na věc


adršpach

Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal

    Vzdálenost od parkoviště k samotnému vstupu do skal je cca 300 m. Prohlídku začínáte u jezera, u tzv. bývalé Pískovny, kolem které také vede jeden z okruhů dlouhý 1 km. Hned vedle vstupů do skal se nachází Turistické informační centrum Adršpašské skály, kde získáte potřebné informace. U vstupu do skal dostanete ke vstupence popis okruhu s plánkem trasy.
    Oficiální webové stránky - tohle je jediný oficiální web Adršpašských skal, proto je třeba vycházet pouze z informací uveřejněných ZDE. Existuje mnoho podobných webů, jako např.
    Zatopená pískovna v Adršpachu s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami se právem považuje za naše nejkrásnější skalní jezírko – pro svoji atraktivitu se objevilo v nejedné pohádce, např. Třetí princ, Z pekla štěstí 2 aj. Kolem jezírka vás provede prohlídkový okruh, v létě si můžete zapůjčit loďku. Jezírko je součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály v CHKO Broumovsko (koupání zakázáno!).


iTRAS - Váš spolehlivý průvodce na cestách

    Procházíte dál turisticky značenou cestou až se dostanete k místu, ze kterého je vidět nejvyšší skalní útvar v Adršpachu. Skála se jmenuje Milenci a je vysoká 103 m. Turistická trasa pokračuje za mostkem a po cestě se dostanete až ke Gotické bráně, kterou procházíte mezi skalami. Po dřevěných lávkách dojdete až na Sloní náměstí. Odtud se vydáte po zeleně značené turistické cestě až ke Krakonošovu zubu.
    Po příjezdu do Adršpachu ze strany od Teplic nad Metují je hlavní parkoviště cca 500 m. po pravé straně hned vedle hlavní silnice. Pokud přijedete z druhé strany tzn. od Trutnova, tak musíte nejdříve projet Horním Adršpachem a odtud je vzdálenost k parkovišti cca 3 km. V letních měsících bývá v Adršpachu zvýšená návštěvnost a občas je problém zaparkovat. Proto jsou z každé strany při příjezdu do Adršpachu umístěny světelné informační panely, které informují o obsazenosti parkovišť.
    Skalní město je v provozu celoročně a otevřeno máme denně. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce stížené podmínky se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. Stará partiek Velkému vodopádu. Zveme vás do Adršpachu nejen do skalního města ale také do jeho okolí, které můžete poznávat i díky Questům krajem bílého a červeného pískovce.


Cestovatelská potěšení nejen ve skalních městech Adru

    Teplické skály - jsou s Adršpašskými propojeny Vlčí roklí. Teplické skalní město je známé svými vysokými skalními útvary, rozsáhlými masivy a zříceninou skalního hradu, která se na okruhu nachází. Prohlídkový okruh je dlouhý cca 6 km.
    V Nové partii je sice hodně schodů ( cca 800 ), ale za vaše úsilí budete odměněni nádhernými výhledy na skály. Uvidíte nejvyšší útvar Adršpachu tzv. Milence (103 m.), mezi návštěvníky velmi populární útvary Starostu a Starostovou a mnoho dalších. Celá trasa končí tzv. Myší dírou, kterou projdete k tzv. Ozvěně a odtud zpět k východu.
    Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km. Na prohlídku je třeba si vyhradit min. 2 hodiny. Od pokladny půjdete vpravo a dál po zelené značce. Cestou míjíte mnoho krásných skalních útvarů s nejrůznějšími názvy.
    V Adršpašských skalách se již několikátým rokem udržuje prohlídková trasa i v zimě, takže je zde celoroční provoz. Záleží pouze na sněhových podmínkách, jestli dovolí projít okruhem celým, nebo pouze jeho částí tzv. Starou partií, která vede k Velkému vodopádu.


Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

    Zatopená pískovna Adršpach je nejhezčím skalním jezírkem, jaké jsem v ČR viděl. Modrozelená hladina v parném létě láká ke koupání, to je zde ovšem zakázáno. V létě je zde poměrně dost turistů, naopak v pozdním podzimu, v zimě a brzy z jara (nejlépe ještě v pracovní dny) zde nebývá ani noha a člověk si může vychutnat poklidnou a nikým nerušenou atmosféru.
    Máme v prodeji: Hrníčky, náprstky, zvonečky, pohledy, poštovní známky, mapy, leporela, knížky, horolezecké průvodce, regionální produkty, skleničky a půllitry s motivem skal, brožury, dřevěné svícínky, svíčky, pidifrky, lázeňské oplatky atd.


Co musíte vidět ve skalním městě

    Hned vedle stojí Čertův most a od něj už je to jen cca 400 m k Malému vodopádu. Od Malého vodopádu začíná turistická trasa, která je značená žlutě. Po ní se tedy dostanete po schodech k Velkému vodopádu a dál, ( pokud vás neodradí schody ) můžete jít ke Skalnímu jezírku a nechat se převézt pramicí na druhý břeh. Jedinou podmínkou je vystoupat nahoru. Převozníci vám plavbu zpříjemní humorným vyprávěním. Po výstupu z lodi se vydáte po žluté značce zpět k pokladně, odkud jste začínali stoupat k jezírku, nebo můžete Vlčí roklí projít do Teplických skal. Tento výlet už je poněkud delší. Pokud se rozhodnete projít Adršpašské skály, jdete z výstupního mola po schodech a na rozcestí po žluté značce vpravo k východu. ( zpět k pokladně u vstupu na jezírko ). Odtud po schodech dolů k Malému vodopádu. Kousek od Malého vodopádu se cesta rozděluje a vy zde máte dvě možnosti. Buď se od „Hlavy lvice“ vydat za mostem vlevo a pokračovat dál tzv. Novou partií, nebo se vrátit stejnou cestou.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00