Jak na věc


adršpašské a teplické skály

Adršpašské skály – okruh skalním městem

    Po příjezdu do Adršpachu ze strany od Teplic nad Metují je hlavní parkoviště cca 500 m. po pravé straně hned vedle hlavní silnice. Pokud přijedete z druhé strany tzn. od Trutnova, tak musíte nejdříve projet Horním Adršpachem a odtud je vzdálenost k parkovišti cca 3 km. V letních měsících bývá v Adršpachu zvýšená návštěvnost a občas je problém zaparkovat. Proto jsou z každé strany při příjezdu do Adršpachu umístěny světelné informační panely, které informují o obsazenosti parkovišť.
    Vzdálenost od parkoviště k samotnému vstupu do skal je cca 300 m. Prohlídku začínáte u jezera, u tzv. bývalé Pískovny, kolem které také vede jeden z okruhů dlouhý 1 km. Hned vedle vstupů do skal se nachází Turistické informační centrum Adršpašské skály, kde získáte potřebné informace. U vstupu do skal dostanete ke vstupence popis okruhu s plánkem trasy.
    Adršpašské skalní město představuje nádhernou přírodní scenerii a já se sem vždy moc rád vracím. Ovšem vyhýbám se hlavní letní sezóně, kdy tichou atmosféru pískovcových skal narušují davy turistů.
    Skalní město je v provozu celoročně a otevřeno máme denně. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce stížené podmínky se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. Stará partiek Velkému vodopádu. Zveme vás do Adršpachu nejen do skalního města ale také do jeho okolí, které můžete poznávat i díky Questům krajem bílého a červeného pískovce.


iTRAS - Váš spolehlivý průvodce na cestách

    Procházíte dál turisticky značenou cestou až se dostanete k místu, ze kterého je vidět nejvyšší skalní útvar v Adršpachu. Skála se jmenuje Milenci a je vysoká 103 m. Turistická trasa pokračuje za mostkem a po cestě se dostanete až ke Gotické bráně, kterou procházíte mezi skalami. Po dřevěných lávkách dojdete až na Sloní náměstí. Odtud se vydáte po zeleně značené turistické cestě až ke Krakonošovu zubu.
    Hned vedle stojí Čertův most a od něj už je to jen cca 400 m k Malému vodopádu. Od Malého vodopádu začíná turistická trasa, která je značená žlutě. Po ní se tedy dostanete po schodech k Velkému vodopádu a dál, ( pokud vás neodradí schody ) můžete jít ke Skalnímu jezírku a nechat se převézt pramicí na druhý břeh. Jedinou podmínkou je vystoupat nahoru. Převozníci vám plavbu zpříjemní humorným vyprávěním. Po výstupu z lodi se vydáte po žluté značce zpět k pokladně, odkud jste začínali stoupat k jezírku, nebo můžete Vlčí roklí projít do Teplických skal. Tento výlet už je poněkud delší. Pokud se rozhodnete projít Adršpašské skály, jdete z výstupního mola po schodech a na rozcestí po žluté značce vpravo k východu. ( zpět k pokladně u vstupu na jezírko ). Odtud po schodech dolů k Malému vodopádu. Kousek od Malého vodopádu se cesta rozděluje a vy zde máte dvě možnosti. Buď se od „Hlavy lvice“ vydat za mostem vlevo a pokračovat dál tzv. Novou partií, nebo se vrátit stejnou cestou.


W Adrszpaskich skałach jest opłata za ślub w wysokości 3000,-Kč, która stosuje się również do sesji zdjęciowej, filmowania, wesela, katalogi, prezentacji, reklamy i inne działania o charakterze handlowym.

    Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km. Na prohlídku je třeba si vyhradit min. 2 hodiny. Od pokladny půjdete vpravo a dál po zelené značce. Cestou míjíte mnoho krásných skalních útvarů s nejrůznějšími názvy.
    V Adršpašských skalách lze obdivovat celou řadu zajímavých skalních útvarů, které připomínají nejrůznější podoby a výjevy. Ty nejzajímavější jsou v terénu pojmenovány a označeny orientačními šipkami. Směrem od začátku prohlídkovém okruhu to jsou:
    Adršpašské skalní město je součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály v chráněné krajinné oblasti Broumovsko a vedou jím 2 hlavní prohlídkové okruhy – okruh skalním městem (3,5 km) a okruh kolem pískovny (1,5 km). Okruh skalním městem je celoročně přístupný v návštěvních hodinách. Trasa je vhodná i pro aktivní seniory či menší děti, nicméně některé úseky mohou působit obtíže (příkrá schodiště, úzký průlez Myší dírou apod.). Skalní město Adršpach je vskutku impozantní a velmi hojně navštěvované.
    Denní aktuální informace o otevírací době, stavu turistických cest, o počasí, cenách atd.,. vám rádi poskytneme v Turistickém Informačním centru Adršpašské skály, které je pro vás otevřeno v letních měsících:


Turistické informační centrum Adršpašské skály.

    V Adršpašských skalách se již několikátým rokem udržuje prohlídková trasa i v zimě, takže je zde celoroční provoz. Záleží pouze na sněhových podmínkách, jestli dovolí projít okruhem celým, nebo pouze jeho částí tzv. Starou partií, která vede k Velkému vodopádu.
    V Nové partii je sice hodně schodů ( cca 800 ), ale za vaše úsilí budete odměněni nádhernými výhledy na skály. Uvidíte nejvyšší útvar Adršpachu tzv. Milence (103 m.), mezi návštěvníky velmi populární útvary Starostu a Starostovou a mnoho dalších. Celá trasa končí tzv. Myší dírou, kterou projdete k tzv. Ozvěně a odtud zpět k východu.
    Máme v prodeji: Hrníčky, náprstky, zvonečky, pohledy, poštovní známky, mapy, leporela, knížky, horolezecké průvodce, regionální produkty, skleničky a půllitry s motivem skal, brožury, dřevěné svícínky, svíčky, pidifrky, lázeňské oplatky atd.
    Aktuálně: Okruh je průchozí bez problémů, skalní jezírko v provozu do konce října. Parkování pro návštěvníky skal zdarma na obecních parkovištích od 8:00 do 18:00.
    Oficiální webové stránky - tohle je jediný oficiální web Adršpašských skal, proto je třeba vycházet pouze z informací uveřejněných ZDE. Existuje mnoho podobných webů, jako např.


Letní sezóna od dubna do konce října:

    Teplické skály - jsou s Adršpašskými propojeny Vlčí roklí. Teplické skalní město je známé svými vysokými skalními útvary, rozsáhlými masivy a zříceninou skalního hradu, která se na okruhu nachází. Prohlídkový okruh je dlouhý cca 6 km.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00