Jak na věc


Rangers

       

    Od konce dubna 2008 je v prodeji dvojcédéčko z vrcholného období Rangers, živý záznam koncertu v Hradci Králové z r. 1971 s bonusy z koncertu v divadle E. F. Buriana z r. 1970 (vydal Supraphon) - Radek tu zpívá 500 mil.
     Kapela Rangers Band vznikla na konci roku 2005 z většiny bývalých členů skupiny Rangers – Plavci (Jirka Kaleš, Honza Podjukl a Luboš Řehák), když na turné po jihoamerické Kolumbii tragicky zahynul zpěvák a leader Milan Dufek. Tenkrát jsme zvažovali, zda ještě pokračovat. Nakonec jsme se rozhodli, že by byla škoda odepsat muziku a zvuk posledních 25 let a jedeme dál. Kapelu doplnil zpěvák Mirek Čamaj a banjista Martin Černý, jehož banjo již delší dobu na nahrávkách Rangers znělo. Ukázalo se, že to byl dobrý nákup, oba se v kapele báječně uchytili. Kapela má v repertoáru písničky ze všech období Rangers, ale i skladby zcela nové ve čtyřhlasém provedení s moderním doprovodem. Rangers Band pravidelně vystupuje se svými hosty v Dolních Počernicích v sále hotelu Svornost a je často zván na festivaly a mnohá další vystoupení.


Radek Tomášek a Rangers - Plavci 1966-1973

    Rok 1966 bývá považován za klíčové datum pro vznik skupiny The Rangers, která tak v r. 2016 oslavila v tichosti 50. výročí od svého zviditelnění i mimo Strojní fakultu ČVUT, na jejíž půdě vznikla. Jakési "zárodky" kapely existovaly již dříve (snad už 1963 nebo 1964) - publicisté si ale později pro sestavu, která se proslavila, oblíbili termín "otcové zakladatelé", což není úplně přesné. Bohužel, déle než padesátiletá historie nešetřila zvraty, takže momentálně (2018) existují čtyři kapely odkazující se k The Rangers: New Rangers (Jiří Veisser), Rangers-Plavci (Mirek Řihošek), Plavci (Honza Vančura) a Rangers Band.
    Další pozapomenutá epizoda z historie Rangers se týká konferování koncertů - všude se mluví o Mirkovi Černém, Petrovi Nárožném (v období plaveckém pak o Luďkovi Nekudovi). Ale to zase není úplná pravda.
     Pokud si chcete zavzpomínat a taky je vám líto, že na stránkách "nástupnických" kapel bývalých rangerů jsou stále kusé a dost tendenční informace, podívejte se, jaké zajímavosti se našly v archívu Radka Tomáška (zahrnují samozřejmě pouze dobu jeho působení ve skupině).
    A jak to skončilo? "To je téma, kterému se raději vyhýbám, i když na něj v rozhovorech skoro vždycky přijde řada. Došlo k tomu v roce 1973, tehdy už nastoupila normalizace. Kluci se rozhodli, že si nebudou dělat žádné mindráky, že to prostě takhle je, takhle to dělají všichni, tak to oni budou dělat také. A já se nechtěl vézt," konstatuje Radek. Symbolické asi je, že krize přišla v souvislosti se zájezdem do Sovětského svazu.


Opravdu měli Rangers jen jednu zpěvačku?

     Statisíce prodaných desek, stovky zájezů, desítky zlidovělých písniček - šťastné, nezapomenutelné období, které se už nikdy tak docela neopakovalo, i když Plavci zůstali komerčně velmi úspěšnou skupinou se spoustou příznivců.
     A jak doplnili pamětníci - písničku Hřbitovní kvítí na sigl (vyšla spolu se Žlutým ptákem z r. 1969, jako bonus později na CD The Rangers 1996, původně "zelená" Rangers I. z r. 1969) po Jarčině odchodu nazpívala krásná Hana Pazeltová, která posléze rovněž emigrovala do Švýcarska, kde pokračovala ve své pěvecké kariéře a věnovala se architektuře (stálá mise České republiky v Ženevě jí zde v r. 2004 uspořádala výstavu obrazů, reliéfů a soch).
    Tento snímek zachycuje typický obrázek ze zájezdu do vojenské posádky. Vlevo z profilu Radek Tomášek, vedle Tonda Hájek ještě bez knírku, za Jarkou Hadrabovou vykukují hlavy Jirky Veissera a Mirka Řihoška a mezi nimi Milana Dufka. Honza Vančura se tváří, že úpí pod vahou Hanky Kurzweilové a za ním, napůl skrytý, stojí zvukař Franta Kafka, budoucí manžel Jarky Hadrabové, s nímž emigrovala do Kanady.


Radek se trhnul, protože chtěl být za hvězdu?

    Divadlo E. F. Buriana bylo dlouho mateřskou scénou skupiny Rangers - tady se dočtete víc i o dvou živých nahrávkách z jednoho koncertu, které na jeho scéně vznikly.
    Dvorní fotograf Rangers Pavel Khol je autorem snímku už z pozdější doby, kdy se konferování ujal Petr Nárožný. Ten se uculuje v pozadí, zatímco zvukař Fanda Vondřich (vlevo, tehdy i nyní zvukař Vinohradského divadla) a Radek Tomášek (vpravo) naslouchají, co Hanka tak zaujatě vykládá.
    Ke druhé, smyšlené části tvrzení, se Radek mohl otevřeně vyjádřit až po r. 1989. Najde se dost lidí, kterým jeho vysvětlení není po chuti, je ale i dost těch, kteří ho naprosto chápou, že se mu nechtělo plout s proudem. Po mnoha letech neustálého uvádění na pravou míru Radek částečně rezignoval, mj. i proto, že nechce fanouškům kazit idylické vzponínky na mládí.


Rangers po 40 a více letech na DVD, CD, YouTube

    Původní, z dnešního pohledu pamětníků "klasickou" sestavu Rangers (Tonda Hájek a Milan Dufek, Jiří Veisser, Mirek Řihošek a Honza Vančura) doplnil Radek Tomášek jako poslední: "Byl jsem ve třetím ročníku na technice a do kroužku se mnou chodil Tonda Hájek. Jednou jsme si povídali o muzice a on mě pozval na zkoušku jejich kapely. Tak to začalo a já se na podzim roku 1966 stal Rangerem..."
    A ještě jeden oříšek k rozlousknutí: Tahle fotka zachytila Radka Tomáška a Mirka Řihoška jako flamendry ze začátku minulého století pokutované prvorepublikovým policajtem v podání Petra Nárožného. Na výše zmíněmém DVD žádné písničky v těchto kostýmech k vidění nejsou - vzpomene si snad někdo, o jaký pořad tehdy šlo? Na dalších snímcích pózují muzikanti s velkými maskami připomínajícími masopustní maškary.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0058:52:41