Jak na věc


žebrovník waltův prodejny

Žebrovník Waltlův (Pleurodeles waltl)

     Čeleď:Salamandridae (Mlokovití) Původ: Severozápadní Afrika Maximální velikost: do 25 cm Vhodná teplota: 15 - 25° C Potrava: patentky, hmyz, červy, gamarusy, krevetky Doporučené PH: 5 - 7 Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH Agresivita: Agresivní, vhodné chovat jedince stejné velikosti Charakteristika: Žebrovník je poměrně oblíbený a nenároční ocasatý obojživelník. Žebrovník je podobný mlokovi, je tmavě zelený až šedý. Agresivní, vhodné chovat jedince stejné velikosti.Celoročně žijí ve vodě. Pro dva jedince je vhodné akvárium o objemu 100l. Dno může být zcela čisté (což nám umožní jeho lepší a rychlejší čištění). Dožívá se i 20 let. Na vybavení akvária není náročný, ale v nádrži je vhodný substrát, dostatečné množství kořenů, kameny a rostliny (hlavně odolné a pevné druhy). Má rád úkryty. Při chovu v místnosti se obvykle v pozdním létě a na podzim výrazněji barví, a pokud máme v akváriu zastoupená obě pohlaví, můžeme se dočkat odchovu. Pohlavní dimorfismus: Sameček je štíhlejší a má d
    Vhodné je akvárium o velikosti 70x50x40 (pro 2 jedince) s teplotou vody asi 15-24°C. Vodní sloupec může být až 25cm vysoký. Dno pokryjte štěrkem a můžete ho osázet vodními rostlinami. Je dobré dát sem několik kořenů, či kamenů a na hladině vytvořit pár ostrůvků. Je nutné často akvárium čistit. Žebrovník se snáší s jedinci stejné velikosti. Před rozmnožováním by se měl nechat jedinec (zdravý, dospělý) zazimovat v krabici, nádrži s rašelinou (vlhkou), nebo s vodou o teplotě 5-10°C. Obden rosit. Doba zimování- 1-2 měsíce. Zimování se musí začít snižováním potravy.


Zvířata zobrazená ostatními uživateli

    Délka těla dosahuje v dospělosti až 31 centimetrů. Žebrovník Waltlův patří s touto délkou mezi největší ocasaté obojživelníky celé Evropy. Ploutevní lem je u samečků v období rozmnožování vyšší než u samiček. Navíc má sameček v období rozmnožování vyvinuté pářicí mozoly. Převážnou část života, přebývá žebrovník Waltlův ve vodě, kde se také tento druh rozmnožuje. Páření probíhá na podzim, ještě před tím, než se žebrovníci uloží k zimnímu spánku. Samička klade vajíčka do vody, kde se z nich poté líhnou larvy, které později metamorfují v dospělce.
    Samička na jaře naklade 150-800 vajíček na rostliny nebo kameny. Vajíčka je lepší umístit do samostatné nádrže. Larvy krmíme nálevníky, pak perloočkami. Proměna skončí za 3-5 měsíců. Potom se malí jedinci (4-5 cm) musí třídit podle velikosti.
    Pro jeden pár žebrovníka Waltlova použijeme akvaterárium o velikosti 80 x 40 x 40 centimetrů. Dno pevninské části tvoří zemina a mech. Břehová část musí pozvolna klesat k vodní části terária a měl by v ní být dostatečný počet úkrytů ze stromové kůry, kořenů a kamenů tak, aby se v nich cítilo zvíře v bezpečí. Ve vodní části akvaterária vytvářejí úkryty kromě těchto prvků i vysázené vodní rostliny. Kamenná dekorace musí být sestavena tak, aby nehrozilo její zhroucení a tím i ohrožení na životě žebrovníka.


Chov Žebrovníka Waltlového

    V dospělosti dorůstá tento druh délky až 16 centimetrů. V období páření je ploutevní lem ocasu u samečků vyšší. Navíc má sameček v období rozmnožování vyvinuté pářicí mozoly. Samička klade vajíčka. Oplození je vnější. Vylíhlé larvy po nějaké době metamorfují v mladé žebrovniky, kteří postupně dorůstají do pohlavní dospělosti. Jde o velmi primitivního zástupce mlokovitých. Pro jeden pár žebrovníků Poiretových založíme akvaterárium o minimální velikosti 40 x 40 x 20 centimetrů. Na dno pevninské části terária, které by mělo poznenáhlu klesat do vody, použijeme zeminu a rašelinu. Ve vodní části akvaterária tvoří dno hrubý písek. V celém akvateráriu musí být dostatečný počet úkrytů, jen tak se budou žebrovníci cítit v bezpečí. V pevninské části akvaterária tvoří úkryty například kůra stromů a kameny nebo kořeny. Totéž platí pro vodní prostředí, ve kterém mohou být navíc vysazeny i robustní vodní rostliny. Kamenné sestavy musí být v teráriích dobře zajištěné proti zhroucení, které by mohlo ž
    Žebrovník je klidné zvíře, snadno se snáší i s ostatními rybami. Má rád i masitou stravu např. mražené nítěnky atd.. Je neohrabaný a aktivní hlavně v noci. Je moc hezký. Zbarvení je šedohnědé. Jsou čistě vodní, vždy se vyplavou nadechnout, vůbec nepotřbují žádný ostrůvek.My máme dva. Jeden se ubytoval na magnetické stěrce na řasy a druhý pod pařezem. Máme je v akváriu, jsou tam spokojení. Chováme je s pavími očky a ancistrusy, paví očka na ně koukají jak na filmové hvězdy, ancistrusové je doslova ignorují.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00