Jak na věc


španělská kuchyně recepty

D.O.Ca Denominacion de origen calificada

    Španělsko je země s největší sítí restaurací a barů na světě v přepočtu na jednoho obyvatele. Většina populace využívá převážně „Tapas barů“ od snídaně až po večeře, kde se chovají naprosto přirozeně a protože spoustu tapasů jedí holýma rukama, velké množství všech použitých papírových ubrousků hází pod sebe na zem.
    Není uvedena odrůda, jen rozdělení na červené víno (vino tinto) a bílé víno (vino blanco). V této kategorii jsou i skvostná vína. Některá území nejsou dost velká a nemají dostatečnou produkci, aby získala denominaci.
    Označení pro červená vína z nejlepších ročníků, která díky svému potenciálu zrají 12 měsíců v barikových sudech a následně v lahvi nejméně 12 měsíců. Vína jsou vhodná i na delší uložení.


Rozdělení vín podle původu

    Když se řekne španělské víno, není to zdaleka jen Rioja, která je u nás pravděpodobně nejznámější španělskou vinařskou oblastí. Španělsko má celkem 69 vinařských oblastí s chráněným označením původu z nich každá má odlišné předpisy pro označování délky zrání vína. Není tedy jednoduché jen podle označení cosecha, crianza, reserva či gran reserva určit jak dlouho, které španělské víno zrálo, pokud ještě nevíme z jaké oblasti pochází. Kromě tichých vín je Španělsko, přesněji jih Andalusie, domovem vína Malaga. Víno Malaga je fortifikované, velmi sladké víno s intenzivní chutí i vůní. Podobným typem vína jsou španělská sherry. V naší nabídce naleznete jak tichá španělská vína, tak také ostatní druhy vín, které zde byly zmíněny. Nejen vína z oblasti Rioja, ale také z oblastí Penedès, Ribera del Duero, Terra alta, Malaga a dalších, to vše a ještě mnohem víc naleznete v naší nabídce vína ze Španělska.
    Calificada znamená kvalifikovaný, tedy vyšší stupeň. Odpovídá D.O.C.G. – Denominazione de Origine Controllata e Garantita v Itálii. Jako první a dlouho jediný region toto ohodnocení dostala v roce 1991 oblast La Rioja, v roce 2001 i oblast Priorat.
    Španělská destinace se drží v oblasti stolování svého přirozeného charakteru skromného způsobu života, které je založeno na jednoduchém principu využití základních prostředků stolování. Napříč celou destinací se budete setkávat s velmi prostou metodou prostírání (dřevěné stoly, židle, malé papírové ubrousky v kovových nosičích a příbor).
    Znamená zrání v sudu. Toto označení se týká červených vín z vybraných hroznů. Crianza obvykle popisuje vína zrající v sudech během období od 6 do 12 měsíců a podobnou dobu v láhvi než jsou vína dána do prodeje.
    Je nejrozšířenější odrůdou ve Španělsku. Poskytuje vína tělnatá, ovocná, masitá a vyvážená se sklonem k oxidaci.


El Miracle 120 tinto 2016, Vicente Gandía

    Představit španělskou gastronomii vyžaduje mnoho osobních zkušeností a poznání. Jedná se o velmi rozlehlou destinaci tvořenou ze 17 regionů, značně ovlivněnou historickým vývojem. Pozice jednotlivých regionů nabízí přirozenou škálu surovin, kdy například přímořské regiony hojně využívají především mořských plodů na rozdíl od vnitrozemských, kde se více uplatňuje chov domácích zvířat, či pěstování různých druhů luštěnin a zeleniny. Celé Španělsko je však propojeno třemi základními pokrmy v nekonečných regionálních úpravách. Je to sušené vepřové maso jamón [chamón], paella [paeja] a tapas. Rozmanitost receptur těchto skvělých a zejména zdraví prospěšných jídel udává tón napříč španělské gastronomii, která stojí zato ochutnat.
    Pěstuje se v horských a větrných polohách, má pěknou kyselinku, je trochu oxidantní a ideální pro vína určená ke zrání.
    Mladá vína, která se uvádějí na trh prvním nebo druhým rokem po sklizni a jsou určena k okamžité spotřebě. Uchovávají si charakter odrůdy, svěžest i ovocnost. Měla by se konzumovat během jednoho roku. Pokud se tak nestane, neznamená to, že by to vínu uškodilo, ale může ztratit něco ze své svěžesti.
    Originální a excelentní španělská odrůda, která se pěstuje v mnoha regionech. Je to velmi adaptabilní a přizpůsobivá odrůda a poskytuje vína vysoké kvality, málo oxidativní s rubínovou barvou a ovocnou chutí.
    Víno z určité konkrétní oblasti, zaručuje vyšší stupeň kvality a záruky, je uvedena odrůda. Odpovídá Apellation d’ Origin Controleé ve Francii.
    Je uvedena odrůda, odpovídá francouzskému Vins de Pays de Zone. Užívá se u vín, která mají dostatečný místní styl a charakter, jsou zvláštní a osobitá.


Vinařská mapa Španělska

    Zajisté je zde i mnoho restaurací s vysokou úrovní stolovaní ve francouzském stylu, ale tyto jsou využívány spíše náročnějšími turisty, nebo poskytují velmi příjemné místo pro různá obchodní jednání.
    Vybraná červená vína z výjimečných ročníků, která zrají minimálně 24 měsíců v barikovém sudu a poté 24-36 měsíců v láhvi.
    Španělsko se může právem chlubit největší rozlohou vinic na světě. Nachází se zde světově nejrozsáhlejší vinařská oblast La Mancha. Tradice výroby vína ve Španělsku sahá až do románského období. Nejstarší dokumenty o vínech z 12. století pocházejí z oblasti La Rioja.
    Hrozny jsou velmi sladké a vyrábí se z nich půvabná vína s pěknou barvou, s aroma zralých hroznů a s nevšední ovocnou chutí se sladkými taniny.
    Čas sklizně. Udává rok, kdy jsou hrozny zpracovány na víno (např. Cosecha 2010). Jde o vyšší kategorii zrání, víno může zrát i několik měsíců v barikovém sudu a následně v lahvi. Je to totéž jako semi crianza, označení pro tzv. částečné zrání v malém tzv. barikovém sudu o obsahu 225 l.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00