Jak na věc


čiperný jako

Charakteristické vlastnosti

    Plemeno se používalo na skotské Vysočině k lovu lišek, ale také vyder a dodnes si zachovává své lovecké pudy a nutkavou touhu něco honit, hledat pod zemí i jinde. V současné době je z cairn teriéra výborný lidský společník, který ovšem umí i pořádně zaštěkat, když vycítí cizí přítomnost. Je to skvělý pes na hlídání.
    Domovinou cairn teriéra a jeho příbuzných, west highland teriéra a skotského teriéra, jsou Západní Hebridy, ostrov Skye a klasická skotská Vysočina. Na těchto místech se při lovu a pronásledování lišky a škodné prosadili jen mimořádně odolní psi, kteří ale byli zároveň hbití, obratní a vytrvalí a dokázali dobře odolávat ne právě snadnému klimatu Highlands.
    Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde
    Je možné krémové, pšeničné, červené, šedé i černavé zbarvení. Žíhání u všech těchto barevných variant je rovněž přípustné, ne však zcela černé, bílé nebo tříslově černé. Typické je tmavé zakončení chlupů krycí srsti na uších a na čenichových partiích.


Na co nezapomínat při nákupu přes inzerát

    Cairn teriér oplývá velkou aktivitou, někdy se vám může zdát dokonce hyperaktivní. Dá se ale dobře zvládnout, pokud mu dáte dostatek rozptýlení, například v podobě překážek či psích hraček. Tento pes doslova miluje hraní a dovádění a neustále vymýšlí vtipné kousky, co dokážou bavit celou rodinu.
    Srst cairn teriéra je krátká a měkká, s hustou podsadou, krycí srst je pak rovněž hustá, ale nikoliv hrubá. Přípustné je i její lehké zvlnění.
    Výcvik tohoto plemene teriéra je snadnější než u jiných podobných plemen, je také o dost poslušnější. Oceníte ale rovněž jeho odolnost proti rozdílům v klimatu. Cairn teriér se dá chovat poměrně snadno v bytě, větším domě a v jakýchkoliv podnebních podmínkách.
    Péče o srst není až tolik náročná, především když si uvědomíme, že nelíná. To ovšem značí, že se musí jednou za čas trimovat. Vyčesávání není nutné, ale nijak psovi nevadí.
    Končetiny dosahují střední délky a jsou kryté hrubou srstí, stehna jsou silná a svalnatá. Tlapy hrudních končetin jsou větší než tlapy pánevních končetin, polštářky mají vysoké a pevné. Ocas není příliš dlouhý, dobře ho kryje srst a chybí u něj jakékoliv třásně. Dalo by se říct, že je nesený zvesela.


Cairn teriér: čiperný lovec a dobrý kamarád

    Cairn teriéra byste neměli nechávat příliš o samotě a zanedbávat jeho „komunikaci“ s lidmi. Nesnáší samotu a jedině s rodinou svého pána bude dokonale šťastný. Navíc se výborně hodí k dětem, se kterými dokáže sdílet nejrůznější lumpárny a toleruje také poněkud horší zacházení.
    Uši cairn teriéra jsou malé a špičaté, nesené vzpřímeně, jejich osrstění je na rozdíl od většiny těla mnohem menší. Zuby jsou posazené ve vyvinutých čelistech, jejich skus je nůžkovitý.
    Typickou srstí pro všechny teriéry těchto oblastí se stala hustá a drsná srst šedavého zbarvení, v tónech pepř a sůl. Tuto barvu si zachoval cairn teriér dodnes, stejně jako svou přátelskou a živou povahu i lovecké touhy. Jeho lovecké využití se ovšem změnilo ve společenské a rodinné postavení.
    Je to ovšem stále lovec, a pokud ho vezmete na vycházku do přírody, mějte se na pozoru. To samé platí především u psů cairn teriéra, kteří jsou dosti sebevědomí a občas si troufnou i na o dost větší a silnější psy. Jejich odvaha je sice příkladná, ale lepší je držet od jiných psů určitý odstup, pokud tedy není váš mazlík zvyklý od mladého věku.
    V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00