Jak na věc


činění ovčích kůží kotrba

Dekorační hovězí kůže 3,4 m2, exotic tricolor 139

    Činění kamencem je jasná volba pro každého, kdo s činěním začíná. Je to jednoduché, poměrně rychlé, celkem rezistentní vůči chybám, dá se použít i na kožešiny, a výsledná kůže je pěkně bílá a měkká. Na druhou stranu právě ta měkkost může být nedostatek (je to i méně odolné), a taky kamencované kůže špatně odolávají vodě.
    Činění kamencem v lázni: Tohle je postup který sám používám. Do nádoby dejte 2 díly kuchyňské soli a 1 díl kamence, zalijte teplou vodou, míchejte dokud se vše nerozpustí a pak dolijte zbytek studené vody. Potřebujete získat tolik roztoku, aby kůže byla úplně ponořena. Teď do toho kůži vložte, promíchejte, a nechte ji tam. Kůzlečí kůži jsem nechával asi týden, přičemž tak dvakrát denně je dobré kůži v roztoku promíchat.Množství kamence na litr vody nevím, dávám ho od oka. Na jednu kůzlečí kůži jsem používal 1/3 jogurtového kelímku kamence, a 2/3 soli. Některé prameny se zmiňují že se to s kamencem nesmí přehnat, ale podle mých zkušeností se vůbec nic nestane jestli dáte kamence víc (nebo budete louhovat déle). Důležité je zachovat poměr kamence a soli. Tenhle způsob činění se výborně hodí i pro kožešiny. Delší louhování v kamenci nevadí ani kožešinám.


Dekorační hovězí kůže 3,8 m2, šedá 193

    Poznámka: Jirchářské činění kamencem se někdy kombinovalo i s činěním zákvasem. Recept, který jsem našel, spočíval v tom, že se do kamencového nálevu přidala ještě mouka, takže to mělo kamencovat i kvasit současně. To jsem nezkoušel, ale zato jsem zkusil už zákvasem vyčiněnou kůži ještě dorazit plnohodnotným činěním kamencem. Výsledek byl opravdu velice měkký a jemný.
    Klade si za cíl okyselit činící lázeň, protože náhlým přechodem alkalicky reagující holiny do silně kyselého prostředí při činění by došlo k nestejnoměrnému vázání činících látek v holině a také rozložení chromitých solí v usních by bylo nestejnoměrné. Líc usní by byl stažený, zhrubl by a doba činění by byla delší. Roztok k piklování (roztok kyseliny s přísadou neutrální soli) se nazývá pikl. Pikluje se většinou v sudech, kde pak následně dochází k činění. Kolagenová vlákna by v roztoku silných kyselin kysele zbobtnala, proto se před přidáním kyseliny (většinou chlorovodíková, sírová a některé organické kyseliny) holina nasytí ochrannou látkou (chlorid sodný). Kyselina se pak po zneutralizování alkalických látek naváže na holinu. Neúměrné množství kyseliny, nebo nedostatek soli má za následek useň s tvrdým a křehkým lícem a nízkou pevností a vláčností.


Dekorační hovězí kůže 3,6 m2, exotic tricolor 140

    Od roku 1992 se specializujeme především na činění velkých kůží, zejména divočáků (velikost kňourů nerozhoduje), spárkaté, koní a africké zvěře. Dále pak výrobou předložek s podšitím a dekorativním krajem.
    Vážení zákazníci, nově do naší nabídky zařazujeme luxusní řadu taburetů - lavic s kovovou konstrukcí. V nejbližší době Vám nabídneme různé barevné varianty konstrukcí volně kombinovatelné s čalouněnými sedáky.
    Historicky je činění kamencem doloženo už někdy ze starověkého Egypta. Ve středověkých čechách se začalo nazývat činěním jirchářským, a tento název vydržel snad až dodnes. Jirchy se používaly k šití oděvů.


Dekorační hovězí kůže 4,2 m2, exotic 205 Tricolor

    Kde sehnat kamenec? Na začátku píšu že ho mají skoro v každé drogerii - na základě toho, že to měli v první drogerii do které jsem vlezl a kde ho od té doby kupuju. Podle reakcí návštěvníků to ovšem vypadá že tak úplně jednoduše dostupný všude není. Takže potřebujete sehnat drogerii ve které mají i nějakou tu chemii, ne jen voňavky a rtěnky. Myslím že takovou najdete skoro v každém městě. Pokud ne, dostal jsem tip že máte zkusit prodejnu se sortimentem barvy - laky. Snažte se sehnat drcený kamenec, v podobě prášku nebo malých granulí. Pokud seženete jen kusový, musíte si ho nadrtit kladívkem sami.
    K činění se používá řada látek, činidel (činiv) a podle použitých činicích látek se rozlišuje na činění anorganickými sloučeninami (nejvýznamější je chromočinění) a organickými sloučeninami (nejvýznamější je třísločinění).
    Činění kamencem "nasucho": Ono to není tak docela nasucho, ale rozhodně suššeji než v lázni. Tenhle postup jsem já nikdy nepoužíval, ale kamarádka ano a byla spokojená. Namícháte směs soli a kamence v poměru 2:1 stejně jako v předchozím případě, ale nerozpouštějte ji. Rozmočenou a vyždímanou kůži rozložte masovou stranou nahoru, nasypte na ní kamencovou směs a poté ji důkladně do kůže vetřete. Kůži pak přeložte napůl (aby kamenec byl vevnitř). Já osobně bych směsí teď posypal i vnější stranu kůže (pokud nemáme kožešinu), ale prý to není potřeba. Každopádně přeloženou kůži srolujete, složíte do balíčku a zabalíte do igelitu, aby nevysychala. Takto zabalenou kůži necháte odložet aspoň 14 dní, ale nic se nestane pokud to necháte třeba měsíc.


Dekorační hovězí kůže 4,7 m2, sůl a pepř 197

    Vážení zákazníci,nabízíme Vám výrobu kožených koberců, polštářů či taburetů. Libovolný, již vyrobený koberec, můžeme přizpůsobit Vašim požadavkům. Ceny a dodací lhůty budou domluveny individuálně.
    Je fyzikálně-chemický proces, při kterém se holina přeměňuje v useň za přispění činících látek organického, nebo anorganického původu. Účelem činění je zabránění slepení kolagenových vláken v rohovitou hmotu. Činěním se jednotlivá vlákna udržují ve vzájemně volném a pohyblivém stavu. Useň při správném ošetřování je odolnější vůči vodě, odolává vyšším teplotám, účinkům bakterií a enzymů, působení zředěných kyselin a zásad, zachovává si trvalou pružnost, ohebnost a žádaný omak.


Nové předložky a polštáře z islandské ovčí kůže!

    Aby nedošlo k omylu (kamenců je několik druhů), budeme používat hlinitý kamenec (síran draselno-hlinitý), kterému se dříve říkalo taky alún. Ten se dá bez problému koupit skoro v každé drogerii a má všestranné využití. Působí antibakteriálně a rychle zavírá povrchové rány. Dříve se používal při holení, čistily se s ním zuby, nebo se v něm praly střeva o zabíjačce, dá se nasypat do bot aby nesmrděly a tak různě. Nemá pokud vím žádný dopad na životní prostředí; narozdíl od chromitého kamence, který činí mnohem účiněji, ale zato je dost jedovatý a normálně se neprodává.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00