Jak na věc


éra portál internetové bankovnictví

Deset století architektury: Betonová hranice

    „Při Dovolené v protektorátu naše rodina žila na idylickém místě v Beskydech, byť museli tvrdě pracovat a zažívat strasti spojené s životem obyčejného člověka v protektorátu. Éra páry je mnohem tvrdší, celé dva měsíce naši dělníci tráví v továrně, obklopeni železem, stroji, prostě průmyslovou revolucí.“
    Tentokrát se účastníci přenesou do období přelomu 19. a 20. století. Ve fiktivní parní manufaktuře Kohoutek si prožijí veškeré životní strasti továrních dělníků z doby krátce před vznikem samostatného Československa.
    Především ale Dovolená v éře páry, na základě osobní zkušenosti účastníků, nabídne netradiční pohled na období průmyslové revoluce, kdy byl lidský život vnímán diametrálně odlišně, než je tomu dnes.
    „Sledovat naše současníky, jak se dokáží popasovat s realitou továrního života z konce 19. století, je docela adrenalinový zážitek. Patnáct odvážných zakusilo historii na vlastní kůži. Společně si také projdou skutečnou historií od roku 1866 až do počátku 20. století, tedy dobu postupné emancipace českého národa, která následně vyústila až do vzniku samostatného Československa.“
    Diváci se tak, prostřednictvím protagonistů, dozvědí například, jak fungovala tehdejší strojní výroba a kovovýroba, co je to parní lokomobila, nebo jak probíhala postupná elektrifikace továren.


Šest dnů, které otřásly demokracií

    Cesta do žamberské fabriky, ale především nazpět v čase, čeká patnáct protagonistů druhé řady úspěšného originálního pořadu České televize Dovolená ve starých časech.
    Dobu, která sebou nesla obrovský technický pokrok a významné sociální změny, nebude simulovat jen prostředí parní manufaktury, ale – podobně jako v předchozí řadě – také skupina herců, kteří postupně v jednotlivých dílech iniciují situace a nastolují problémy, jejichž řešení se stává denním chlebem účastníků.
    Tři pětičlenné skupiny účastníků stráví osm týdnů v bývalé textilní továrně, ze které se pro potřeby natáčení stala autentická tovární manufaktura průmyslové revoluce. Tam na vlastní kůži zakusí, jak se tehdy dělníkům žilo.
    Ti se tak musejí vyrovnat například s vyčerpávajícími dvanáctihodinovými směnami, musejí vyžít se skromným výdělkem, vypořádat se s nízkou úrovní hygieny a nuzným bydlením a také prosazovat své zájmy a požadavky v rámci postupné dělnické emancipace.


Vrahem z povolání - utrpení soudce Karla Vaše

    Veškeré situace, jichž se účinkující stávají součástí, věrně korespondují se skutečnými událostmi, jak je tehdejší dynamické dění přinášelo. Nad věrohodností těchto situací bdí odborní poradci z řad renomovaných historiků a technických expertů.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00